زندگانی امام علی‌الهادی علیه‌السلام

  از ویکی‌نور
  زندگانی امام علی‌الهادی(ع)
  زندگانی امام علی‌الهادی علیه‌السلام
  پدیدآورانقرشی، باقر شریف (نویسنده) اسلامی اردکانی، سید حسن (مترجم)
  ناشرجامعه مدرسین
  مکان نشرقم
  سال نشر۱۳۷۵ش
  چاپدوم
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP 36/م634ه

  زندگانی امام علی‌الهادی علیه‌السلام تألیف باقر شریف قرشی، ترجمه سید حسن اسلامی اردکانی، پژوهشی است پیرامون شخصیت دهمین پیشوای شیعیان، امام هادی(ع)، که در آن برخی از ابعاد زندگانی آن حضرت، مورد بحث قرار گرفته و به شرح حال راویان و حاملان علم آن حضرت نیز، پرداخته شده است.

  کتاب، به شیوه تحلیلی ـ توصیفی و با بهره‌گیری از منابع حدیثی و تاریخی و نوشته‌های سایر نویسندگان به رشته تحریر در آمده و مباحث و عنوان‌های آن عبارت اند از: تولد و شکوفایی امام؛ که در آن از خانواده، تولد و نام و لقب‌ها، ویژگی‌های شخصیتی امام هادی(ع)، منزلت آن حضرت در نگاه دیگران بحث شده است. در جلوه‌هایی از شخصیت امام هادی(ع)، مباحث مربوط به امامت آن حضرت تشریح، و در ضمن از نیاز به امامت، عصمت و علم امامان بحث شده و قسمتی از دعاهای امام هادی(ع) نیز آمده است.

  علوم و معارف امام هادی(ع) عنوان دیگری است که در آن، احادیث امام هادی(ع)، احادیثی از پیامبر(ص) و سایر امامان معصوم نقل شده و نیز بخشی از دیدگاه‌های فقهی و کلامی امام آمده است.

  اصحاب امام و راویان؛ دیگر عنوانی است که در زیر مجموعه آن، از اصحاب روایتگر و اصحاب و روایتگران از آنها بررسی شده است. امام در سامرا؛ به زندگی امام در مدینه و برخورد متوکل با امام(ع)، توطئه علیه آن حضرت، محاصره اقتصادی امام و نیز، مباحثی در باره منتصر و برخورد مناسب وی با علویان آمده است. دوران امام؛ عنوان دیگری است که حاوی ماجراهای سیاسی، وضعیت علویان و موقعیت عباسیان است، و در پایان، موضوع شهادت امام به دست معتمد عباسی گزارش و بررسی شده است.[۱]


  پانويس

  1. ر.ک: معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، ص198-199


  منابع مقاله

  معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، کتاب‌شناسی توصیفی اهل‌بیت علیهم‌السلام، قم، مرکز چاپ و نشر مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، چاپ اول، 1383ش.

  وابسته‌ها