زبان قرآن، صرف مقدماتی

از ویکی‌نور
صرف مقدماتی
NUR15310J1.jpg
پدیدآورانمحمدی، حمید (نويسنده)
ناشردار العلم
مکان نشرایران - قم
سال نشر1387ش
چاپ16
شابک978-964-5976-73-4
موضوعزبان عربی - صرف - راهنمای آموزشی
زبانعربی - فارسی
تعداد جلد1
کد کنگره
/م3ص4 6203 PJ
نورلایبمطالعه و دانلود
کتابخوانمطالعه و دانلود

زبان قرآن، صرف مقدماتی، اثر حمید محمدی، شامل یک دوره مباحث علم صرف است که فراگیری آنها، موجب آشنایی با کلمه‌سازی و کلمه‌شناسی عربی می‌شود و با توجه به تمرین‌های قرآنی که در آن وجود دارد، مشتاقان آشنایی با مفاهیم قرآن، با مطالعه آن، با روش ساختاری کلمات قرآن آشنا می‌شوند.

کتاب حاضر، حلقه اول از حلقه‌های سه‌گانه مباحث صرفی در مجموعه «آشنایی با زبان قرآن» است که نقشی پایه‌ای برای دو مرحله بعد (صرف متوسط و عالی) و جنبه مقدماتی برای مباحث نحوی و بلاغی دارد[۱]. دوره مقدماتی که با سبک جدید تنظیم شده است، شامل دانش‌های مقدماتی است که هدف از آنها، آشنایی با روخوانی صحیح و زیباخوانی قرآن کریم و آشنا شدن با قواعد صرف و نحو و متون زبان عربی می‌باشد که فراگرفتن آنها، موجب دریافتن ابتدایی مفاهیم قرآن می‌شود[۲].

در این کتاب سعی شده است یک دوره کامل مباحث مقدماتی صرف در قالب سی درس و سه بخش مقدمات، فعل و اسم ارائه شود که در بخش مقدمات، تصویری جامع و اجمالی از علم صرف و در دو بخش دیگر، توضیح و تفصیل آن آمده است[۳].

مباحث کتاب به‌گونه‌ای تنظیم شده است که در هر جلسه درسی، یک درس قابل ارائه باشد؛ البته بعضی از درس‌ها، مانند فعل مضارع، بعضی از معتلات، ضمایر و... به جهت اهمیت و یا حجم بیشتر آنها، می‌تواند در دو جلسه تدریس شود[۴].

برخی ویژگی‌های کتاب با توجه به مقدماتی بودن آن، عبارتند از:

  1. سعی شده است مباحث با سهولت و روانی ارائه گردد؛ به‌طوری‌که اساتید به‌راحتی می‌توانند مجموع مباحث هر درس را آموزش دهند.
  2. مباحث کتاب، با ترتیب منطقی و به‌صورت دسته‌بندی، همراه با جدول‌ها و نمودارهای مناسب، تنظیم شده است.
  3. در پایان هریک از بخش‌های فعل و اسم، بر تجزیه کلمات قرآنی تأکید و محصلان با روش تجزیه جدولی، آشنا می‌شوند.
  4. در این کتاب، از ده‌ها آیه و روایت با مضمون‌های بلند، به‌عنوان تمرین استفاده شده تا صرف‌پژوه، علاوه بر آشنایی با زبان قرآن و سنت، در خلال فراگیری قواعد صرفی، با واژه‌ها، مضامین و محتوای آیات و روایات انس بگیرد و همگام با آموختن صرف، قرآن و حدیث را نیز بیاموزد[۵].

پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، ص9
  2. ر.ک: متن کتاب، ص211
  3. ر.ک: مقدمه، ص9
  4. ر.ک: همان
  5. ر.ک: همان، ص9-‌10

منابع مقاله

مقدمه و متن کتاب.

وابسته‌ها