رضانژاد، غلامحسین

  از ویکی‌نور
  رضانژاد، غلامحسین
  نام رضانژاد، غلامحسین
  نام‎های دیگر نوشین
  نام پدر
  متولد 1313ش
  محل تولد اراک
  رحلت
  اساتید محمد سنگلجى

  محمود شهابى

  سید ابوالحسن رفیعى قزوینى

  محمدعلى حکیم شیرازى

  برخی آثار تمهید المبانی

  مشاهد الالوهیة، یا، شرح کبیر بر شواهد الربوبیة في مناهج السلوکیة ملاصدرا

  مجموعه رسائل و مقالات فلسفی علامه رفیعی قزوینی

  کد مؤلف AUTHORCODE03541AUTHORCODE

  غلامحسین رضانژاد (1313- 1401ش)، وکیل پایه یک دادگستری، نویسنده، شاعر، تخلص نوشین

  ولادت

  در سال 1313ش در اراک متولد شد.

  تحصیلات

  وى تحصیلات مقدماتى را در اراک و متوسطه را در تهران به پایان رسانید و پس از آن در دانشکده حقوق دانشگاه تهران ادامه تحصیل داد و توانست در این رشته درجه لیسانس را دریافت نماید. رضانژاد در کنار تحصیلات دانشگاهى، علوم حوزوى را نیز در محضر استادانى، مانند حاج شیخ محمدعلى حکیم شیرازى ذهبى، شیخ محمد سنگلجى، محمود شهابى و سید ابوالحسن رفیعى قزوینى فراگرفت. او علاوه بر مطالعات حقوقى و فلسفى در وادى شعر و ادب نیز فعالیت دارد و اشعارش را با تخلص (نوشین) عرضه مى‌کند. وى همچنین وکیل پایه یک دادگسترى بود.

  وفات

  سرانجام در 28 اردیبهشت 1401ش درگذشت. [۱]

  آثار

  1. حکمت‌نامه یا شرح کبیر بر متن و شرح و حواشى منظومه حکمت ملا هادى سبزوارى؛
  2. حکیم سبزوارى (زندگى، آثار و فلسفه)؛
  3. اعمال خوارق عادات از حیث عقلى و نقلى؛
  4. تمهید المبانی، تفسیر کبیر بر سوره سبع المثانی؛
  5. مجموعه حواشى و تعلیقات حکیم متأله مرحوم سید ابوالحسن رفیعى قزوینى بر 19 کتاب کلامى، فلسفى و حکمى حکماى متأخّر و قدیم؛

  و...

  او همچنین «پنج ساقى‌نامه عرفانى» را انتخاب و با مقدمه خودش به همین نام منتشر کرده است. «گلشن راز» شیخ محمود شبسترى را نیز تصحیح و منتشر کرده است.

  یکى از کتاب‌هاى ایشان به نام «اصول علم بلاغت در زبان فارسى»، در سال 1368ش، به‌عنوان کتاب سال جمهورى اسلامى ایران از سوى وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى انتخاب شد.

  او همچنین کتاب «دانشنامه و دیوان حکیم اعظم و شاعر محقق حاجى ملا محمد هیدجى»، را تصحیح و با مقدمه خودش منتشر کرده است. همچنین از ایشان مقالات متعددى نیز منتشر شده است، مانند: «نداى دعا»، «ترجمه و شرح مقدمه حاج ملا هادى بن مهدى سبزوارى بر کتاب شرح اسرار مثنوى معنوى»، «نقدى بر کتاب در دیار صوفیان به قلم على دشتى»، «على(ع)، مفهوم و مصداق انسان کامل»، «تجدید حکمت اشراق و تأسیس آن از مبانى فلسفه و آیین پارسیان»، «بهمنیار بن مرزبان فرزند افتخارآفرین ایران»، «یادى از حکیم و علامه فقید آیت‌الله‌ آقا سید میرزا ابوالحسن رفیعى قزوینى». یکى از کتاب‌هاى ایشان به نام «اصول علم بلاغت در زبان فارسى»، در سال 1368ش، به‌عنوان کتاب سال جمهورى اسلامى ایران از سوى وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى انتخاب شد.

  پانويس


  منابع مقاله

  1. مجموعه حواشى و تعلیقات حکیم متأله مرحوم سید ابوالحسن رفیعى قزوینى بر 19 کتاب کلامى، فلسفى و حکمى حکماى متأخّر و قدیم، تصحیح و مقدمه غلامحسین رضانژاد (نوشین)، مؤسسه پژوهشى حکمت و فلسفه ایران، چاپ اول، 1386ش.
  2. اصول علم بلاغت در زبان فارسى، غلامحسین رضانژاد، انتشارات الزهراء، چاپ اول، تهران، 1367ش.
  3. حکمت‌نامه یا شرح کبیر بر متن و شرح و حواشى منظومه حکمت حکیم و فیلسوف قرن سیزدهم هجرى حاج ملا هادى سبزوارى اسرار، غلامحسین رضانژاد، انتشارات الزهراء، تهران 1380ش (2 جلد).
  4. پنج ساقى‌نامه عرفانى با مقدمه و انتخاب غلامحسین رضانژاد (نوشین)، انتشارات کومش، تهران، 1374ش.
  5. تفسیر بر سوره حمد یا فاتحة الکتاب، موسوم به تمهید المبانی یا تفسیر کبیر بر سوره سبع المثانی، غلامحسین رضانژاد (نوشین)، انتشارات الزهراء، تهران، 1382ش.
  6. حکیم سبزوارى: زندگى، آثار، فلسفه، غلامحسین رضانژاد (نوشین)، تهران، انتشارات سنائى، 1371ش.
  7. دانشنامه و دیوان حکیم اعظم و شاعر محقق حاجى ملا محمد هیدجى، کتابخانه بنیاد پژوهش‌هاى آستان قدس رضوى(ع)، با مقدمه و تصحیح غلامحسین رضانژاد «نوشین»، به اهتمام محمد دیهیم، تبریز، انتشارات تالار کتاب، چاپ چهارم، بى تا.
  8. مجموعه مقالات استاد غلامحسین رضانژاد (نوشین)، در پایگاه مجلات تخصصى
  9. زندگى‌نامه استاد غلامحسین رضانژاد (نوشین)، در پایگاه فرهنگ‌نامه استان مرکزى
  10. غلامحسین رضانژاد درگذشت، خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ۱ خرداد ۱۴۰۱

  وابسته‌ها