رسالة في التحريم من جهة المصاهرة

از ویکی‌نور
رسالة في التحریم من جهه المصاهره
NUR00189J1.jpg
پدیدآورانانصاری، مرتضی بن محمدامین (نویسنده)
ناشردار الذخائر
مکان نشرقم - ایران
سال نشر1411 ق
چاپ1
زبانعربی
تعداد جلد1
نورلایبمطالعه و دانلود
کتابخوانمطالعه و دانلود

رسالة في التحريم من جهة المصاهرة تألیف مرتضى بن محمد امين مشهور به شيخ انصارى. وى از علماى بزرگ شيعه و از فقهاى نام‌آور حوزه علميه نجف اشرف در قرن سيزدهم هجرى و متوفاى سال 1281 هجرى قمرى است.

شيوه نگارش

اين كتاب شرح ارشاد الاذهان علامه حلى مى‌باشد.

در اين كتاب شيخ انصارى با دقت فراوان و با استفاده از الفاظى دقيق به موشكافى و بحث و بررسى درباره مباحث تحريم از جهت مصاهره مى‌پردازد.

شيخ انصارى در آغاز معناى مصاهره را بيان مى‌فرمايد و آن علاقه‌اى است كه ميان زوج و زوجه ايجاد مى‌گردد و موجب حرمت نكاح ميان زوج و زوجه و برخى از اقرباى آنان مى‌گردد. مثلاًاگر كسى با زنى ازدواج نمايد. مادر زن وى بر او حرام ابد مى‌شود و ديگر نمى‌تواند با مادر زن خود ازدواج نمايد. اگر چه بر معقوده دخول نشده باشد.

اين مطلب ميان علماى شيعه مشهور است. شهيد ثانى بر اين مسئله ادعاى اجماع كرده و در كتاب رياض به نقل از كتاب ناصريات و غنيه نيز بر اين مطلب ادعاى اجماع شده است.

ارزش و اعتبار كتاب

اين كتاب اثرى ارزشمند از شيخ انصارى در باب تحريم از جهت مصاهره مى‌باشد. اين كتاب منبعى خوب براى آشنايى با مبانى فقهى ايشان و ادله مسئله در اين باب مى‌باشد.

مباحث كتاب

اين كتاب در چهار باب و يك مسأله آمده است. باب اول در مصاهره، باب دوم در كفر، باب سوم در عقد و وطى، باب چهارم در موجب خيار و آن عيب و تدليس است. و مسأله آخر كتاب درباره وجوب قسم ميان زوجات است. اين كتاب در 38 صفحه آمده است.



سيد محمدحسین حسينى جلالى در كتاب فهرس التراث ج 2 ص 160 درباره اين كتاب مى‌فرمايد: «و للشيخ رسائل عديدة في مواضع مختلفة طبعت بعضها ملحقة بكتاب الطهارة و بعضها ملحقة بالمكاسب.

و قد طبع مع المكاسب طبعة سنة 1375 رسالة في التحريم من جهة المصاهرة شرحا على الإرشاد».

شيخ انصارى رساله‌هاى متعددى دارند كه بصورت‌هاى متنوعى به چاپ رسيده است. بعضى از آنها ملحق به كتاب طهارت به چاپ رسيده و برخى ديگر ملحق به كتاب مكاسب. با كتاب مكاسب چاپ سال 1375 هجرى قمرى رساله ايشان در تحريم از جهت مصاهره به چاپ رسيده است. اين رساله شرح ارشاد مى‌باشد.

نسخه حاضر

نسخه حاضر در برنامه همراه كتاب مكاسب چاپ شده است.اين نسخه به زبان عربى در قطع وزيرى و در يك جلد است.

تاريخ نشر آن سال 1375 هجرى قمرى مى‌باشد.