راز نماز

  از ویکی‌نور
  راز نماز
  راز نماز
  پدیدآورانقرائتی، محسن (نويسنده)
  ناشرمرکز فرهنگی درسهایی از قرآن
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر1387ش
  چاپ13
  شابک978-964-5652-13-3
  موضوعنماز - ادبیات نوجوانان
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‎‏/‎‏ق‎‏4‎‏ر‎‏2‎‏ 186 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود
  کد اتوماسیونAUTOMATIONCODE12725AUTOMATIONCODE

  راز نماز (برای جوانان) تألیف محسن قرائتی، کتابی است کوچک در اشاره به اهمیت عبادت و فضیلت و جایگاه نماز و شرایط و آدات آن که با تدوین جواد محدثی، منتشر شده است.

  شناخت معبود و آفریدگار، محبت او را در دل ایجاد می‌کند و این محبت، انسان را به پرستش و عبادت و اظهار کوچکی و تواضع در برابر عظمت او وا می‌دارد[۱]. نویسنده در اثر حاضر، می‌کوشد تا با پرداختن به مسائلی همچون چرایی و چگونگی عبادت، شرایط تکلیف و شرایط صحت، قبولی و کمال عبادت و ترسیم سیمای نماز، به گوشه‌هایی از اسرار و رموز این عبادت پرفضیلت، اشاره نماید.

  از جمله مطالب مهم کتاب، بیان شرایط قبولی عبادت می‌باشد. مقصود نویسنده از این مبحث، اشاره به شرایطی است که رعایت آن‌ها، علاوه بر درستی عمل، موجب قرب به خدا و جلب رضای او می‌شود. به اعتقاد وی، ممکن است نمازی صحیح باشد، ولی سبب رشد و تزکیه روح نشود، همچون دارویی که شفابخش نباشد و یا همچون جنسی که در بازار ندارد، عبادت هم گاهی تنها در حد نجات بخشی از کیفر است، ولی گاهی انسان را محبوب خدا و عمل را مقبول درگاهش می‌سازد. نویسنده در این قسمت، با استفاده از آیات و روایات، به نکاتی که پیرامون قبولی عبادت و عمل در ابعاد مختلف بیان شده، اشاره نموده است که عبارتند از:

  1. در بعد اعتقادی: «ایمان»؛
  2. در بعد سیاسی: «ولایت»؛
  3. در بعد اخلاقی: «تقوا»؛
  4. در بعد اقتصادی: «رسیدگی به محرومین»؛
  5. در بعد اجتماعی: «خوش‌رفتاری»؛
  6. در بعد خانوادگی: «رعایت حقوق»؛[۲].

  نویسنده در بخش سیمای نماز، به این نکته اشاره دارد که در میان اعمال عبادی، «نماز» برجستگی و درخشندگی خاصی دارد و جلوه درخشان عبادت و پرستش خدا به حساب می‌آید. اوصاف نماز، فلسفه و حکمت آن، فایده و آثار این عبادت، شرایط و آداب و نیز مکان و زمان آن، در آیات و روایات بسیاری آمده است. وی سعی دارد در این قسمت، بر اساس قرآن و روایات، قطره‌ای از دریای معارف اسلامی درباره این عبادت مهم را بازگو نماید[۳].

  مقدمات و مقارنات نماز، تعقیبات نماز، نماز جماعت، عدالت پیشنماز، نماز جمعه، باران و نمازهای نافله، از دیگر مطالب کتاب می‌باشد.

  پانویس

  1. متن کتاب، ص13
  2. همان، ص28- 32
  3. ر.ک: همان، ص38

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.


  وابسته‌ها