دیوان رهی معیری

  از ویکی‌نور
  ‏ديوان رهي معيري
  دیوان رهی معیری
  پدیدآورانم‍ع‍ي‍ري‌، م‍ح‍م‍د ح‍س‍ن‌ (نويسنده)
  ناشرآدينه سبز
  مکان نشرايران - تهران
  سال نشر1391ش
  چاپ1
  شابک978-964-2925-21-6
  موضوعشعر فارسی- قرن 14
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏د9 8217 PIR
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  دیوان رهی معیری، نسخه دیگری از اشعار رهی معیری است. در این اثر فقط کتاب‌های «سایه عمر» و «آزاده» محمدحسن معیری ذکر شده است. این نسخه در سال 1391 توسط انتشارات آدینه سبز برای اولین نشر در تهران چاپ شده است.

  نسخه دیگری از این دیوان نیز در سال 1378 توسط انتشارات مجید از اشعار رهی معیری چاپ شده که در سال 1380 به چاپ چهارم رسیده است. نسخه انتشارات مجید علاوه بر «سایه عمر» و «آزاده» رهی، شامل «ره‌آورد» و «ترانه‌ها»ی محمدحسن رهی معیری نیز هست. این نسخه به همت کیومرث کیوان به چاپ رسیده و همو نیز مقدمه‌ای بر آن نوشته است.

  نسخه حاضر، 510 صفحه دارد و نسخه انتشارات مجید 536 صفحه. در هر دو نسخه، تاریخ سُرایش اشعار نوشته شده که البته این امر در نسخه انتشارات مجید منظم‌تر و بیشتر است و در نسخه مذکور علامت‌هایی مثل برگ و گل و ستاره و... در آخر بسیاری از اشعار، وجود دارد.

  در نسخه انتشارات مجید، گاهی به تصاویری برمی‌خوریم؛ مثل تابلوی اهدایی بهزاد در اواخر کتاب[۱] یا نمونه دست‌خط رهی و تصویری از او و آرامگاهش در ابتدای کتاب[۲]. در دست‌خط‌ها، خط او که برای اولین بار در یکی از صفحات نسخه کتاب سایه عمر چاپ شد و همچنین قطعه‌ای که در 1344 برای حک بر سنگ مزارش سروده، آورده شده است.

  از دیگر تفاوت‌های این دو نسخه، مقدمه‌های آنهاست. مقدمه نسخه انتشارات مجید، شامل مختصری درباره زندگی و مرگ محمدحسن معیری (رهی) و توضیحی درباره اشعارش است، ولی مقدمه انتشارات آدینه سبز به توضیح درباره سبک شعری و جامعیت رهی در شعر و تأثیرپذیری او از شاعران مختلف پرداخته است[۳].

  همچنین مقدمه انتشارات مجید پس از مقدمه کیومرث کیوان، شامل نقد شفیعی کدکنی درباره کتاب «سایه عمر» رهی است[۴].

  پانویس

  1. ر.ک: معیری، محمدحسن، ص499
  2. ر.ک: همان، ص5-8
  3. ر.ک: همان، ص17-‌ 22؛ مقدمه کتاب، ص17-27
  4. ر.ک: معیری، محمدحسن، ص23-28

  منابع مقاله

  1. مقدمه و متن کتاب.
  2. معیری، محمدحسن، دیوان کامل رهی معیری، انتشارات مجید، تهران، چاپ چهارم، 1380ش.

  وابسته‌ها