دعوتی، میرمحمود

  از ویکی‌نور
  (تغییرمسیر از دعوتی، میر محمود)
  دعوتی، میر محمود
  نام دعوتی، میر محمود
  نام‎های دیگر دعوتی، مير محمود بن سيد عباس
  نام پدر حاج سيد عباس داعى‌الاسلام دعوتى
  متولد 1301 ش
  محل تولد همدان
  رحلت
  اساتید سيد كاظم عصار

  محمد سنگلچى

  محمود شهابى

  سيد حسن امامى

  برخی آثار کلمات قصار (میر محمود دعوتی)

  قرآن مجید سوره حمد به 70 زبان

  کلمات قصار لعلي بن ابي‌طالب امیرالمؤمنین‌ عليه‌السلام: اندرزهای نغز حضرت امیرالمؤمنین علي بن ابي‌طالب سلام‌الله‌عليه

  کد مؤلف AUTHORCODE05550AUTHORCODE

  ميرمحمود دعوتى (1301- همدان)، قرآن پژوه معاصر، خواهرزاده ميرزاده عشقی

  ولادت

  فرزند حاج سيد عباس داعى‌الاسلام دعوتى، به سال 1301 در همدان تولد يافت.

  تحصیلات

  در سن 10 سالگى به مدرسه رفت. تحصيلات مقدماتى را به فرانسه در مدرسه متوسطه آليانس همدان به سال 1318ش به پايان رسانيد.

  مقدمات علوم قديمه صرف و نحو و معانى، منطق را به عربى در همدان نزد شيخ محمدعلى آزاد از سال 1321ش تلمذ نمود.

  تحصيلات دبيرستانى را هم در مدرسه متوسطه آمريكائى به سال 1323ش تكميل و در ضمن فقه و اصول را در مدرسه آخوند و تفسير قرآن كريم را 6 سال نزد مرحوم آخوند ملاعلى تلمذ نمود،

  سپس در تهران تحصيلات خود را در زبان‌هاى انگليسى و فرانسه در دانشكده ادبيات و دانشكده علوم تربيتى به سال 1326ش نزد دكتر لطفعلى صورت‌گر و دكتر فاطمه سياح و دكتر غلامحسين زيرك‌زاده و ساير استادان به پايان رسانيد و به اخذ دو گواهينامه ليسانس از دانشگاه تهران نائل آمد.

  در ضمن دوره تحصيلات انگليسى انستيتو برتيش كانسيل را در سال 1328ش نزد مسترهيل و مستر بلوم فيلد با موفقيت به پايان رسانيد.

  در دوران طلبگى در مدرسه شيخ عبدالحسين تهران بيتوته داشت و نزد استاد سيد كاظم عصار و فاضل تونى علوم قديمه را ادامه مى‌داد و در محضر استاد به حق ناطق مرحوم آقا ميرزا مهدى آشتيانى حكمت و فلسفه را تلمذ نمود.

  در اين هنگام كتاب راز طول عمر انسان را از فرانسه به فارسى ترجمه و مقاله‌اى در مجله خرد تحت عنوان سانتى مانتاليسم به چاپ رسانيد.

  در سال 1325 به تدريس السنه خارجى در دبيرستان‌هاى دارالفنون و علميه تهران اشتغال ورزيد و بعدا رياست دبيرستان فخر رازى به وى محول گرديد. در سال 1353 پس از گذراندن دوره كارآموزى در محاكم عالى دادگسترى و امتحان اختبار به دريافت پروانه وكالت درجه 1، موفق شد و در كسوت وكلاى دادگسترى وارد گرديد.

  دكتر دعوتى به تحقيق مطالعه در زمينه علوم و ادوار فقه معارف اسلامى دلبستگى بسيار دارد.

  در دانشكده حقوق و علوم سياسى هم وارد شد و دوره 4 ساله حقوق اسلامى و ادوار فقه را نزد استاد محمد سنگلچى و دكتر سيد حسن امامى و دكتر سيد على شايگان و استاد محمود شهابى به سال 1347 تكميل و به اخذ ليسانس رشته قضائى نائل گرديد.

  سپس براى حسن ختام در دانشكده الهيات وارد و دوره دكتراى الهيات و معارف اسلامى را نزد بديع‌الزمان فروزانفر و دكتر مهدى حائرى‌زاده و حسينعلى راشد دانشمند فاضل و ساير استادان به پايان رسانيد، مشاراليه مدت 30 سال مترجم رسمى و شاغل وزارت دادگسترى بود.

  وابسته‌ها