درسهایی از نهج‌البلاغه

  از ویکی‌نور
  درسهایی از نهج‌البلاغه
  درسهایی از نهج‌البلاغه
  پدیدآورانمنتظری، حسینعلی (نويسنده) امام علی علیه‌السلام (نويسنده)
  عنوان‌های دیگرنهج‌البلاغه. فارسی - عربی. شرح
  ناشرسرايی
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر1395ش - 1397ش
  چاپ3
  شابک978-964-7362-34-4
  موضوععلی بن ابی طالب(ع)، امام اول، 23 قبل از هجرت - 40ق. نهج‌البلاغه - نقد و تفسیر - علی بن ابی طالب(ع)، امام اول، 23 قبل از هجرت - 40ق. نهج‌البلاغه - خطبه‎‌‌ها
  زبانعربی - فارسی
  تعداد جلد15
  کد کنگره
  /م8د4 38/23 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  درس‌هایی از نهج‌ البلاغه، عنوان اثری است 15 جلدی از حسینعلی منتظری در شرح و توضیح نهج‌البلاغه.

  ویژگی‌ها و امتیازات این شرح

  1. نحوه طرح مباحث: چون تدریس مطالب این کتاب برای عموم بوده، نه برای خواص – این سلسله درس‌ها نخست برای همگان از صدا و سیمای سراسری، سپس برای مراجعین و مردم عادی در محل تدریس مرحوم شارح ارائه می‌شد - از ورود به بحث‌های تخصصی و پیچیده اجتناب شده است، ولی مباحث به‌گونه‌ای عرضه شده که عوام بفهمند و خواص بپسندند؛ لذا مباحث پیچیده نیز در نهایت روانی و سلاست بیان شده‌اند.
  2. جامعیت: ازآنجاکه شارح محترم، خود در متن مبارزه، در مقام علمیت و فقاهت، در متن سیاست و حکومت، در کنار منتقدین و در وادی تهذیب بوده، به سبب شباهتی افزون‌تر، درکی عمیق‌تر از کلام و رفتار امام علی(ع) داشته؛ برخلاف غالب شارحان نهج‌البلاغه که یک بُعدی بوده‌اند (یا عالم فقط یا عارف فقط یا سیاستمدار فقط یا...)، اما شارح محترم این کتاب از جامعیتی برخوردار بوده که به او توانایی درک و تبیین ابعاد نهفته نهج‌البلاغه را بخشیده است.
  3. واژه‌شناسی و ریشه‌یابی لغات: شارح، فراتر از واژه‌شناسی، واژه‌شکافی کرده است. ریشه‌یابی لغات و معانی گوناگون آن، در سراسر کتاب به‌کرات دیده می‌شود.
  4. نقد اقوال: شارح در مواردی برای تمییز معنا و مفهوم عبارت، به سایر نسخه‌های نهج‌البلاغه نیز مراجعه کرده و تفاوت‌های جزیی میان کلمات و عبارات را مد نظر قرار داده است. وی با بسیاری از نقل قول‌ها از شارحان دیگر نهج‌البلاغه نیز برخورد نقادانه داشته است.
  5. تتبع‌ورزی در منابع.
  6. روان بودن، در عین عمیق بودن.
  7. درسی بودن.
  8. بعد عرفانی.
  9. بعد تاریخی.
  10. بعد جامعه‌شناسی معرفت: در بخش‌هایی از کتاب حاضر، نکات مهم و جالبی از نظر جامعه‌شناسی معرفت مطرح شده است[۱].

  شارح محترم در پیشگفتار خویش نکات ارزنده‌ای را خاطرنشان کرده است؛ از جمله:

  1. هنوز حقایق و رموز نهج‌ البلاغه در بخش‌هاى معارف اصیل الهى و فلسفه خلقت و اخلاق فردى و اجتماعى و روش حکومت و روابط‍‌ بین حکام و مردم... همچنان ناشناخته و یا در مقام عمل مهجور مانده است. تفکر و عمل فردى و اجتماعى شیفتگان آن حضرت با اصول و ارزش‌هاى مندرج در این کتاب شریف هنوز فاصله زیادى دارد؛ تنها نامه مهم آن حضرت به مالک اشتر در روش کشوردارى و اداره جامعه اگر مبنا و چارچوبى براى حکومت دینى ما قرار گرفته بود، به‌یقین جامعه امروز ما وضع دیگر و بهترى داشت و ما شاهد این همه ضایعات و دستاوردهاى منفى نبودیم.
  2. رفع نقیصه فوق برعهده حوزه‌هاى علمیه و علما و دانشمندان اسلامى است. بجاست نهج‌ البلاغه در برنامه‌هاى درس‌هاى حوزوى گنجانده شود و بزرگان حوزه متصدّى تدریس و ترویج آن گردند[۲].

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه عمادالدین باقی (سخنی چند درباره شرح نهج‌البلاغه)، ج1، 47-60
  2. ر.ک: پیشگفتار، همان، ص66-67

  منابع مقاله

  مقدمه عمادالدین باقی و پیشگفتار.

  وابسته‌ها