دانشگاه کمبریج

  از ویکی‌نور
  دانشگاه کمبریج
  نام دانشگاه کمبریج
  نام سابق
  وضعیت حقوقی تحقیقاتی
  هدف تحقیقات علمی
  رئیس دیوید سینزبری
  بنیانگذاری 1209م
  وبگاه http://cam.ac.uk/
  کد مؤلف AUTHORCODE03895AUTHORCODE

  دانشگاه کمبریج (تأسیس 1209م)، در شهر کمبریج در کناره رودخانه کَم، واقع شده است. این دانشگاه در سال 1209 تأسیس شده و دومین دانشگاه قدیمی در منطقه انگلیسی‌زبان و سومین دانشگاه قدیمی در جهان بشمار می‌آید.

  بر اساس نظام رتبه‌بندی کیو.اس، دانشگاه کمبریج به‌عنوان دومین دانشگاه انگلیس و ششمین دانشگاه برتر جهان در سال 2018-‌2019 شناخته شد.

  ازآنجاکه دانشگاه آکسفورد نیز قدمتی طولانی دارد، هر دو را «دانشگاه‌های باستان» می‌گویند و نام آنها را آکسبریج نهاده‌اند.

  تاریخچه

  اولین سند رسمی که به تأسیس دانشگاه کمبریج اشاره می‌کند، سندی است مربوط به هنری سوم انگلیس که به دانشگاه کمبریج اجازه تربیت اعضای خود و پاره‌ای امتیازات همچون معافیت‌های مالیاتی را می‌دهد.

  سند بعدی نیز گرگوری نهم در سال 1233 در این‌باره دارد که به دانش‌آموخته‌های این دانشگاه اجازه تدریس به جامعه مسیحی را می‌دهد.

  دانشکده‌ها

  تأسیس دانشکده‌های دانشگاه کمبریج کاملاً اتفاقی بود و از روز اول قرار بر تأسیس چنین جاهایی نبود. عمر هیچ‌کدام از دانشکده‌های موجود در کمبریج به ‌اندازه عمر خود دانشگاه کمبریج نمی‌رسد.

  اما بااین‌حال، اولین دانشکده این دانشگاه با نام پترهوس (Peterhouse) در سال 1284م تأسیس شد؛ بعد از آن و خصوصاً در قرون چهاردهم و پانزدهم نیز دانشکده‌های دیگری تأسیس شدند.

  تیم ارشد اداری مرکزی این دانشگاه مسئول مدیریت آموزش، تحقیق و پشتیبانی از کار کارکنان در سراسر دانشگاه‌ها و کالج‌هاست؛ آموزش، تحقیق و پشتیبانی در موفقیت و اعتبار این دانشگاه بسیار مهم بوده است.

  تحصیل بانوان

  بر اساس شواهد موجود، در ابتدا فقط مردها اجازه ورود و تحصیل در کمبریج را داشتند؛ اولین دانشکده خانم‌ها با نام کالج گیرتن، توسط امیلی دیویس در سال 1869 تأسیس شد؛ بعد از آن و در سال 1872 دانشکده نون‌هام تشکیل شد. کالج‌های دیگری نیز برای خانم‌ها در سال‌های 1885، 1954 و 1965 تشکیل شد.

  آزمون‌ها

  اولین امتحانی که از دانشجویان خانم گرفته شد در سال 1882م بود، ولی تا سال 1948م خانم‌ها به‌عنوان عضو کامل دانشگاه محسوب نمی‌شدند.

  ساختار

  مرکز اصلی دانشگاه در شهر کمبریج قرار دارد و بیشتر دانشجویان در همین شهر ساکن هستند؛ دانشجویان ساکن حدود 20 درصد کل جمعیت شهر را تشکیل می‌دهند.

  دانشکده‌ها هرکدام خودمختار بوده و دارایی و محل کسب درآمد خود را جداگانه دارند و عضو جداناپذیر دانشگاه محسوب می‌شوند؛ تمام دانشجویان عضو یکی از این دانشکده‌ها هستند.

  کمبریج 31 دانشکده دارد که از این میان، 3 دانشکده فقط مخصوص خانم‌ها و باقی دانشکده‌ها مختلط است؛ البته پیش‌تر و در سال‌های دور همه دانشکده‌ها فقط برای مردها بودند؛ دانشکده داروین اولین دانشکده کمبریج بود که حاضر به پذیرفتن هم آقایان و هم خانم‌ها شد.

  علاوه بر 31 دانشکده موجود، بیش از 150 دپارتمان و مرکز مختلف دیگر در این دانشگاه در حال کار هستند؛ اعضای این مراکز معمولاً از اعضای یکی از همان 31 دانشکده اصلی هستند.

  ریاست

  همچنین، ریاست دانشگاه بیشتر تشریفاتی بوده و مدت‌زمان مشخصی ندارد. ریاست کنونی دانشگاه کمبریج به عهده دیوید سینزبری است،‌ وی از سال ۲۰۱۱ و پس از بازنشستگی دوک ادینبرگ برای این سمت انتخاب شد.

  سال تحصیلی

  هر سال تحصیلی بر اساس قوانین دانشگاه به 3 دوره (ترم) تقسیم می‌شود: یک‌ترم از ماه اکتبر تا دسامبر؛ ترم دیگر از ژانویه تا مارس و ترم دیگر از آوریل تا ژوئن است.

  همچنین، مدت‌زمان ترم‌ها به نسبت دانشگاه‌های دیگر بسیار کوتاه است.

  مسائل مالی

  هزینه‌های دانشکده‌ها نیز برای دانشجویان (اقامت و تغذیه) بستگی به دانشکده دارد و با هم فرق دارند.

  دانشگاه کمبریج ثروتمندترین دانشگاه در کل انگلیس و قاره اروپاست. دارایی این دانشگاه در سال 2011 برابر با 4 میلیارد یورو بود که از این رقم 1.6 میلیارد یورو مستقیماً مربوط به خود دانشگاه و 2.7 میلیارد یورو مربوط به دانشکده‌ها است.

  بودجه عملیاتی این دانشگاه، 1 میلیارد دلار در هر سال است.

  عمدتاً درآمد دانشگاه کمبریج توسط دولت انگلیس به‌خاطر تدریس و تحقیقات علمی به دانشگاه داده می‌شود.

  در سال 2006 و 2007 حدود یک‌سوم درآمد این دانشگاه را دولت انگلیس به‌خاطر تحقیقات پرداخت کرده بود.

  همچنین انتشارات دانشگاه کمبریج نیز محل خوبی برای کسب درآمدهای بالا برای این دانشگاه است.

  کتابخانه و روزنامه

  کمبریج 114 کتابخانه دارد؛ کتابخانه دانشگاه کمبریج کتابخانه مرکزی و محل تحقیقات بوده که به‌تنهایی بیش از 8 میلیون جلد کتاب دارد.

  دانشجویان این دانشگاه، روزنامه‌های مختلفی را به چاپ رسانده و حتی شبکه‌ای رادیویی به نام «کم اف‌ام» را به راه انداخته‌اند.

  انجمن‌ها

  انجمن‌های دانشجویی زیادی در دانشگاه کمبریج وجود دارد که توسط خود دانشجویان اداره می‌شود. این انجمن‌ها معمولاً مسئول برگزاری جلسات و گفتگوها در موضوعات مختلف هستند.

  قلب کنفدراسیون مؤسسات و ادارات این دانشگاه، یک تیم ارشد اداره مرکزی است که برخلاف تصور اداره بزرگی نیست؛ به این دلیل که کالج‌ها با قوانین و مقررات داخلی خود اداره می‌شوند و کارکنان گروه آموزشی هر کالج سیاست‌های خود را اجرا می‌کنند؛ اما ترکیب و به عبارتی آرایش آنها از دانشگاه کمبریج جدایی‌ناپذیر است[۱].

  پانویس

  1. ر.ک: پایگاه اینترنتی خبرگزاری فارس

  منابع مقاله

  1. پایگاه اینترنتی خبرگزاری فارس،
  2. وبگاه دانشگاه کمبریج
  3. ویکی پدیای انگلیسی

  وابسته‌ها