خلاف، عبدالوهاب

  از ویکی‌نور
  NUR12851.jpg
  نام خلاف، عبدالوهاب
  نام‎های دیگر ع‍ب‍د ال‍وه‍اب‌ خ‍لاف‌
  نام پدر
  متولد 1266ش / 1305ق / 1888م
  محل تولد کفر الزیات
  رحلت 1334ش / 1375ق / 1956م
  اساتید
  برخی آثار علم أصول الفقه (عبدالوهاب خلاف)

  تاريخ الهجرة النبوية و بدء الإسلام

  أحكام الأحوال الشخصية فی الشریعه الإسلامیه علی وفق مذهب أبی حنیفه و ما علیه العمل بالمحاکم

  مصادر التشریع الإسلامي فیما لا نص فیه

  کد مؤلف AUTHORCODE12851AUTHORCODE

  عبدالوهاب خلاف (1305-1375ق)، از علما و پژوهشگران اسلامی مصری و استاد کرسی شریعت اسلامی دانشکده حقوق دانشگاه قاهره که کتاب‌ها، مقالات، و سخنرانی‌هایی از وی به‌جا مانده است.

  ولادت

  وی در ماه مارس سال 1888م، در شهر کفر الزیات، به دنیا آمد.

  تحصیلات

  بعد از حفظ قرآن کریم در یکی از مکتب‌خانه‌های شهرش، در سال 1900م، به دانشگاه الازهر پیوست. در ابتدای افتتاح مدرسه قضاء شرعی به جمع دانشجویان آنجا پیوست و در سال 1915م، از آنجا فارغ‌التحصیل شد و در همان سال نیز به عنوان مدرّس در آنجا شروع به تدریس کرد. در انقلاب 1919م، مشارکت داشت؛ وی در این زمان به خطابه و نوشته‌های انقلابی مشغول بود و مدرسه را ترک کرد یا مجبور به ترک آن شد و به قضای شرعی، منتقل شد. در 1920م، قاضی محاکم شرعی شد و سپس در 1924م، به سمت مدیریت مساجد در وزارت اوقاف منصوب شد. وی در این سمت باقی بود تا اینکه در نیمه سال 1931م، به‌عنوان بازرس محاکم شرعی، تعیین شد. در اوایل 1934م، دانشکده حقوق دانشگاه قاهره وی را به‌عنوان استاد، در آن دانشگاه استخدام کرد. وی استاد کرسی شریعت اسلامی آن دانشگاه بود؛ وی تا آغاز سال 1955-56م، در این کار مشغول خدمت بود تا اینکه مریضی، مانع القای دروسش شد.

  وی در طلب نسخه‌های خطی نادر و سخنرانی و درس، بسیاری از دولت‌ها و کشورهای عربی را دیدار کرد و در همه جا، سفیر ناجح و موفق مصر بود. عبدالوهاب خلاف، یکی از اعضای منتخب مجمع اللغة العربية بود که بر وضع معجم قرآن، اشراف داشت.

  سخنرانی‌ها

  وی مجموعه‌ای از احادیث را از منبر رادیوی مصر در موضوعات مختلف علمی و دینی و اجتماعی بیان کرد که ویژه‌ترینش، «من قصص القرآن» بود. همچنین سخنرانی‌های متعددی در مناسبات دینی و اجتماعی ایراد نمود.

  وفات

  پیکر وی پس از وفات، در صبح جمعه، بیستم ژانویه 1956م، پس از تشییع در مقابر الغفیر، به خاک سپرده شد[۱].

  آثار

  1. أصول الفقه؛
  2. أحكام الأحوال الشخصية؛
  3. الوقف والمواريث؛
  4. السياسة الشرعية؛
  5. نور من الإسلام (کتابچه‌هایی در تفسیر قرآن).

  افزون بر اینها وی مقالات متعددی را در نشریات مختلف، همچون: مجله القضاء الشرعي، مجله الأحكام، مجله لواء الإسلام، مجله الثقافة و مجله الرسالة، منتشر کرده است.

  پانویس

  1. ر.ک: لمحة عن حياة المؤلف، ص3-4

  منابع مقاله

  لمحة عن حياة المؤلف، درج‌شده در آغاز کتاب «علم أصول الفقه»، اثر عبدالوهاب خلاف، مكتبة الدعوة الإسلامية، شباب الأزهر، چاپ هشتم، قاهره، بی‌تا.

  وابسته‌ها