خدا و فلسفه

  از ویکی‌نور
  خدا و فلسفه
  خدا و فلسفه
  پدیدآورانژیلسون، اتین (مؤلف)، پازوکی، شهرام (مترجم)
  ناشرانتشارات حقیقت
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر1374
  چاپاول
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏‫BP 270‭‬ ‭/ر۸ ‏‫‭ف۹۵۰۴۱

  خدا و فلسفه، نوشته اتین ژیلسون با ترجمه شهرام پازوکی، مجموعه چهار سخنرانی است که این فیلسوف تومایی (Thomist) در دانشگاه ایندیانا درباره معنای خدا نزد فیلسوفان و اثبات وجود خدا ایراد کرده است.

  این کتاب پس از کتاب وحدت تجربه فلسفی، دومین کتابی است که اتین ژیلسون به تحقیق جدی در تاریخ فلسفه غرب ار دوره یونان تا دوره معاصر پرداخته است. موضوع اصلی مورد بحث وی در این کتاب «مفهوم خدا و اثبات وجود او» است. چگونگی ورود وی به این مسئله فلسفی عبارت است از اخذ اطللاعات اساسی از تاریخ فلسفه‌های گذشته، که لازمه ورود به طرح مسائل فلسفی و همچنین تشخیص راه حل درست آن در پرتو چنین اطلاعاتی است.

  کتاب دارای چهار فصل است: فصل اول درباره فلسفه یونان است، در فصل دوم، ژیلسون خدای مسیحی را معرفی می‌کند. وی همچنین در این فصل به دفاع از هویت و اعتبار فلسفه مسیحی در مقابل تفکر یونانی می‌پردازد. با عنایت به گستردگی اطلاعات ژیلسون در آرای مسیحی، فصل دوم کتاب فصلی درخور توجه است. فصل سوم که در باب تحقیق در معنای خدا در فلسفه جدید از دکارت تا دکارتیان و شرح مذهب معتقدان غیردینی خداست، فصلی بسیار عمیق است که به نظر می‌رسد بیش از فصل‌های دیگر اهمیت داشته باشد.

  ژیلسون در فصل چهارم، بحث خود را به سلطه تفکر علمی در دوره معاصر منحصر کرده که دائر مدار سایر انحای تفکرات شده است. او از انحصار معرفت به علوم تجربی سخن می‌گوید که در حقیقت وجه اشتراک نفوذ فلسفه‌های نوکانتی و نوتحصلی است. این کتاب اساساً یک نوع تاریخ به‌شمار می‌آید[۱].

  پانویس

  1. ایزانلو، رمضانعلی و همکاران، ص178-179

  منابع مقاله

  ایزانلو، رمضانعلی و همکاران، کتاب‌شناسی توصیفی ادیان (دفتر اول: مسیحیت)، مشهد، بنیاد پژوهش‌های اسلامی، چاپ اول، 1392ش.

  وابسته‌ها