حج و عمره در قرآن و حدیث

  از ویکی‌نور
  حج و عمره در قرآن و حدیث
  حج و عمره در قرآن و حدیث
  پدیدآورانمرکز تحقیقات دارالحدیث (محقق)

  مسعودی، عبدالهادی (نویسنده)

  محمدی ری‌شهری، محمد (نویسنده)

  محدثی، جواد (مترجم)
  عنوان‌های دیگرالحج و العمره فی الکتاب و السنه. فارسی الحج و العمره فی الکتاب و السنه
  ناشرمشعر
  مکان نشرتهران - ایران
  سال نشر1386 ش
  چاپ1
  موضوعحج - احادیث حج - جنبه‌های قرآنی
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏141‎‏/‎‏5‎‏ ‎‏/‎‏ح‎‏3‎‏ ‎‏م‎‏3‎‏3041
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  حج و عمره در قرآن و حدیث بخشى از دانش‌نامه ميزان الحكمه، تأليف آیت‌الله محمد محمدى رى‌شهرى است كه توسط عده‌اى از پژوهشگران پژوهشکده علوم و معارف حديث به ويژه آقاى شيخ عبدالهادى مسعودى استخراج و تدوين و به اهتمام جواد محدثى به فارسى برگردانده شده است.

  انگيزه تأليف

  كتاب، با بهره‌گيرى از آيات قرآن و احاديثى كه محدثان شيعه و اهل سنت نقل كرده‌اند، در نظر دارد بخشى از نيازهاى معنوى امت اسلامى را با نظمى نو و شيوه‌اى جديد در اختيار آنان قرار دهد تا بتوانند با آداب و اسرار و نتايج و بركات حج و عمره آشنا شوند و از رموز آن در جهت خودسازى و تربيت نفس الهام گيرند.

  ساختار

  كتاب، در سه بخش تدوين شده است: در بخش اول آيات و احاديث و روايات مربوط به مكه مكرمه، در بخش دوم آيات و روايات مربوط به حج و عمره و در بخش سوم آيات و روايات مربوط به مدينه منوره و زيارت‌هاى آن ارائه گرديده است.

  گزارش محتوا

  تأمل در احاديث اهل‌بيت نشان مى‌دهد كه تهى ساختن حج از جنبه‌هاى سياسى و اجتماعى، توطئه خطرناكى است كه سابقه ممتدى در تاريخ اسلام دارد و خود اهل‌بيت پيامبر، از همان دوران كوشيده‌اند تا مردم را از اين توطئه آگاه كنند.

  اين كتاب، مبانى حجّ ابراهیمى و محمدى را بر پايه متن كتاب و سنت، بيان مى‌كند؛ و در آن تلاش شده است كه هر دو جنبه فردى و اجتماعى حج، با استفاده از متون اصلى اسلام، ارائه گردد و مهم‌ترين نكات مربوط به سفر حرمين شريفين گوش‌زد شود. در مجموع، 946 حديث در آن نقل شده است.

  در پايان كتاب، نقشه‌هايى راهنما درباره مكه و مدينه ضميمه گرديده است.

  در بخش اول، آيات و روايات مربوط به مكه، مسجد الحرام، خانه خدا و نشانه‌هاى خدا در كعبه ذكر شده است.[۱]

  منابع روايات در پاورقى به تفصيل بيان شده است.[۲] مؤلف، هم‌چنين در بخش‌هاى مختلف برخى مطالب توضيحى و تاريخى افزوده است.

  بخش دوم نيز ضمن شش فصل به ذكر آيات و روايات مربوط به حج، تأخير در گزاردن حج، واجبات حج، آداب حج، مطالب گوناگون، و حج اصغر اختصاص دارد.[۳]

  در بخش سوم نيز آيات و روايات مرتبط با فضيلت مدينه، زيارت پيامبر اكرم(ص)، زيارت حضرت فاطمه (سلام‌الله‌عليها)، زيارت امامان اهل‌بيت عليهم‌السلام، و زيارت قبور شهدا در مدينه نقل شده است.

  روايات اين مجموعه، از منابع معتبر روايى شيعه و سنى مانند: كافى، تهذيب الاحكام، من‌ لا‌يحضره‌ الفقيه، وسائل الشيعه، صحيح بخارى، كنز العمال، سنن نسائى و امثال آن نقل شده است.[۴]

  نثر فارسى كتاب شيوا و خوش‌خوان است و مترجم كوشش شايسته‌اى در ترجمه اين اثر به كار برده است.

  پانویس