حاشية علی درر الفوائد

  از ویکی‌نور
  (تغییرمسیر از حاشیة علی درر الفوائد)
  حاشیة علی درر الفوائد
  حاشية علی درر الفوائد
  پدیدآورانحائری، عبدالکریم (نویسنده) آشتیانی، محمود (حاشيه نويس)
  ناشرمؤلف
  مکان نشرقم - ایران
  چاپ1
  موضوعاصول فقه شیعه حائری، عبدالکریم، 1238؟ - 1315ق. درر الفوائد - نقد و تفسیر
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏‎‏BP‎‏ ‎‏159‎‏/‎‏8‎‏ ‎‏/‎‏ح‎‏2‎‏د‎‏4032*
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  حاشية على درر الفوائد اثر محمود آشتيانى، حاشيه‌اى است بر بخشى از كتاب «درر الفوائد»، اثر آيت‌الله حاج شيخ عبدالكريم يزدى حائرى كه به زبان عربى و در سال 1387ق به رشته تحرير درآمده است.

  شارح، قسمتى از قول مصنف را با عبارت «قوله» ذكر كرده و سپس، اقدام به تشريح و تعليق آن قسمت، به صورت تقريباً خلاصه نموده است.

  در اين اثر مباحث جزء دوم كتاب درر الفوائد در ضمن عناوين حجية القطع، الظن، فى مسائل الشك و نيز بحث تعادل و تراجيح شرح شده است.

  در پايان كتاب نيز چهار رساله با عناوين زير آمده است:

  1. در ردّ منكرين خاتميت حضرت رسول(ص) براى ساير انبياء: اين رساله كه به زبان فارسى مى‌باشد، در رد كلام بعضى از منحرفين مى‌باشد كه ادعا نموده‌اند كلمه خاتم در قول خداوند متعال «خاتم النبيين»، به فتح تاء، به معانى مختلف آن، دلالت بر خاتميت نبوت حضرت محمد(ص) نداشته و چنانچه كسى در اين عصر ادعاى نبوت كرده و بر طبق مدعاى خويش ادله اقامه نمود، بايد تصديقش كرده و به او ايمان آورد.
   شارح معتقد است اين كلام، از جهات مختلفى باطل است، از جمله اينكه هيچ يك از قراء سبعه، به جز عاصم، كلمه خاتم را به فتح قرائت ننموده‌اند و همچنين برخى كلمه خاتم به فتح تاء را فعل ماضى از باب مفاعله دانسته و گفته‌اند كه به معنى ختم است و النبيين، را مفعول دانسته‌اند.
  2. رد منكرين رجعت حسنين(ع)؛ نویسنده معتقد است كه مسئله رجعت، با آنكه در بسيارى از آيات، روايات متواتر، ادعيه و زيارات مأثوره و معتبر، به آن تصريح شده است، اما در زمان ما، از جهات زير در آن شبهه وارد گرديده است:
   الف- ثبوتاً: به واسطه توهم مخالفت آن با بعضى از قواعد حكميه.
   ب- اثباتاً: به دعوى عدم تماميت استدلالات آن از ادله سمعيه، از لحاظ سند و دلالت.
   شارح با استفاده از آيات و روايات، به پاسخ اين شبهه در هر دو مرحله پرداخته است.اين رساله به زبان عربى است.
  3. رد منكرين تعدد زوجات؛ اين رساله، در ردّ ادعاى بعضى از پيشوايان متصوفه به نگارش درآمده است. اين گروه در جواب از جواز تعدد زوجات، برخلاف اجماع قاطبه مسلمين و اخبار متواتره، حكم بر حرمت آن نموده و در اثبات مدعاى خود، به آيات مبارکه سوره نساء«فان خفتم الاّ تعدلوا فواحدة» و«لن تستطيعوا أن تعدلوا بين النساء و لو حرصتم» استدلال نموده‌اند. اين رساله به زبان فارسى مى‌باشد.
  4. نجاست اهل كتاب؛ در اين مسأله، دو قول وجود دارد: قول مشهور مبنى بر نجاست و قول غيرمشهور كه دال بر طهارت مى‌باشد. شارح در اين رساله كه به زبان عربى مى‌باشد، قول مشهور را برگزيده است.

  كتاب فاقد هرگونه فهرست بوده و پاورقى‌ها در توضيح بيشتر مطالب متن مى‌باشد.

  منابع مقاله

  مقدمه و متن كتاب.

  وابسته‌ها