حاشية الشيخ المظفر علی المكاسب

از ویکی‌نور
حاشية الشیخ المظفر علی المکاسب
NUR00117J1.jpg
پدیدآورانکوثرانی، جعفر (محقق)

انصاری، مرتضی بن محمدامین (نویسنده)

مظفر، محمدرضا (حاشيه نويس)
عنوان‌های دیگرالحاشیه علی البیع و الخیارات من کتاب المکاسب للشیخ الانصاری المکاسب. شرح
ناشرنشر حبيب
مکان نشرقم - ایران
چاپ1
موضوعانصاری، مرتضی بن محمد امین، 1214 - 1281ق. المکاسب - نقد و تفسیر معاملات (فقه)
زبانعربی
تعداد جلد1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏190‎‏/‎‏1‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏8‎‏ ‎‏م‎‏7022‎‏ ‎‏1300
نورلایبمطالعه و دانلود
کتابخوانمطالعه و دانلود

حاشية الشيخ المظفر علی المكاسب اثر علامه محقق آیت‌الله شيخ محمدرضا مظفر در دو بخش خیارات و بیع می‌باشد.

  1. حاشية خيارات: اين بخش عبارت است از دفترى در قطعه بزرگ كه در صفحه اولش نام آن آمده و پس از آوردن محتويات حاشيه را ذكر كرده.
  2. حاشية بيع: اين بخش مجموعه أوراقى است نا منظم كه حاشيه بر قسم بزرگى از كتاب بيع شيخ أنصارى قدّس‌سرّه را تشكيل مى‌دهد، گويا برخى از آن‌ها چك نويسند چرا كه در آنها خط خوردگى و حذف بسيار به چشم مى‌خورد، گفتنى است كه در كتاب‌هايى كه در آنها به شرح حال ايشان پرداخته شده اين اثر از تأليفات و آثار ايشان شمرده نشده، اما با توجه به قرائن و مؤيداتى كه وجود دارد مى‌توان گفت اين اثر منسوب به ايشان است:
    قرينه از اين قرار است كه خود شيخ رحمه‌الله در ابتداى حاشية خيارات، وقتى كه فرق ميان مصدر و اسم مصدر را بيان ميكنند بر اين مطلب صراحت دارند، عبارت ايشان در آنجا اينگونه است: «كما أوضحنا ذلك فى أول البيع فراجع»،(مراجعه شود به حاشيه خيارات) اگر به آن صفحات در حاشيه بيع مراجعه كنيد بحث مفصلى درباره تفاوت ميان مصدر و اسم مصدر را خواهيد يافت، همچنين در بحث خيارات مطلبى را به بحث معاطاة حواله ميدهند و مى‌گويند: «قد تقدم منا فى المعاطاة و غيرها».
    گذشته از اينكه اين نوشته‌ها به خط خود ايشان و در ميان برگه‌هاى ايشان بوده، و در شيوه نگارش نيز با نوشته‌هاى ديگر ايشان يكى است.
    ناگفته نماند كه بخش پايانى حاشيه بيع كه از شرائط عوضين آغاز مى‌شود در سال 1361 ه نوشته شده، و اين پس از كتابت حاشيه خيارات در تاريخ 1352 ه است.

روش تحقيق

به دليل قديمى بودن روش نگارش مؤلف رحمه‌الله در اين حاشيه و پاراگراف بندى نكردن و جمله بندى نكردن متون، گروه تحقيق آن را به شيوه روز درآورده و آن را پاراگراف بندى و جمله بندى نمودند، و به هر تغييرى اعم از تصحيح و يا إضافه كردن در حاشيه متن و يا در ميان پرانتز اشاره شده، مگر در جايى كه تغيير از نوع دست بردن در رسم الخط كلمات بوده.

ضمنا براى آسان سازى و بهره بيشتر مصادر آيات و روايات را در حاشيه متن آورده‌ايم.