جوامع السیرة النبویة

  از ویکی‌نور
  جوامع السیرة النبویة
  جوامع السیرة النبویة
  پدیدآورانابن حزم، علی بن احمد (نویسنده)
  عنوان‌های دیگرالسیره النبویه
  ناشردار الکتب العلمية، منشورات محمد علي بيضون
  مکان نشربیروت - لبنان
  چاپ1
  موضوعاسلام - تاریخ - از آغاز تا 41ق. محمد(ص)، پیامبر اسلام، 53 قبل از هجرت - 11ق. - سرگذشت‌نامه
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏22‎‏/‎‏45‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏2‎‏ج‎‏9
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  جوامع السیرة النبویة كلياتى مختصر در سيره نبوى است كه ابن حزم اندلسى (م 456) آن را قلم زده است.

  گزارش محتوا

  وى ابتدا خلاصه‌اى از احوال شخصى و نام غزوات و سرايا و زنان و فرزندان و اخلاق پيامبر(ص) را آورده و سپس با عنوان جُمل من التاريخ به بيان خلاصه‌اى از رويدادهاى دوران مكه و نام اسلام آوردگان پرداخته است. پس از آن، مطالب اين كتاب با تفصيل بيشترى آمده و دوران مدنى را گزارش مى‌كند.

  اين بخشِ تفصيلى، از حضور انصار در مكه و عقبه اول و دوم آغاز شده و تا رحلت رسول خدا(ص) را در بردارد. در اين قسمت كه بخش اصلى و غير منفك از بقيه كتاب است تقريباً به همه رويدادهاى دوران مدينه جز سريه‌ها پرداخته است. البته از آنجا كه ابن حزم بناى اختصار داشته و اقوال مختلف را هم نقل نكرده، كتاب از حجم زيادى برخوردار نيست و جزئيات حوادث ذكر نشده است.

  روش تأليف

  مؤلف بر خلاف شيوه معاصران خود و سيره نويسان چون ابن اسحاق و واقدى، از شيوه حديثى پيروى نكرده و همانند تاريخ يعقوبى روايات را گزينش و مورد انتخابى خود و قول پذيرفته‌اش را آورده است.

  مطالب كتاب به صورت پيوسته و بدون تكرار و توضيح يا اظهار نظر از سوى مؤلف بيان شده ولى به ذكر نام افراد در حوادث مختلف توجه داشته و به آن اهتمام ورزيده است.

  در واقع كتاب جوامع السيرة النبوية ابن حزم، جوامع مغازى رسول‌الله است چون محتواى اصلى كتاب را غزوات رسول خدا(ص) تشكيل می‌دهد.

  وابسته‌ها