جهود القاضي عیاض في التفسير

  از ویکی‌نور
  جهود القاضي عياض في التفسير
  جهود القاضي عیاض في التفسير
  پدیدآورانربابعه، محمد مجلی (نویسنده)
  ناشردار ورد الأردنية للنشر و التوزيع
  مکان نشراردن - عمان
  سال نشر2010م
  چاپیکم
  شابک978-9957-455-95-8
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏ /ق2ر4 / 92/8 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  جهود القاضي عياض في التفسير، اثر محمد مجلی ربابعه، تحقیقی است پیرامون روش تفسیری ابوالفضل عياض بن موسى يحصبى سبتى (476- 544ق)، معروف به قاضى عياض اندلسى.

  یکی از مواردی که باعث اهمیت کتاب می‌شود، شهرت و اهمیت نویسنده آن است. قاضی عیاض از برجسته‌ترین دانشمندان مغرب و اندلس در قرن پنجم و ششم قمری است که به دلیل اهمیت و شهرت وی، شرح حال او تقریبا در تمامی منابع رجالی و تاریخی مربوط به مغرب و اندلس آمده و از آثار او نام برده شده است[۱]. این اهمیت باعث شده است تا فصل نخست کتاب نیز به معرفی وی، اختصاص یابد[۲].

  نویسنده در اثر حاضر، به گردآوری مباحث تفسیری قاضی عیاض پرداخته و آن‌ها را به‌ترتیب سوره‌ها و آیات قرآن کریم، مرتب کرده است. این روش، دو فایده دارد: تسهیل بحث و بررسی تفسیر عیاض برحسب سوره‌ها و آیات و وقوف بر فهم وی از کلام‌الله و مواضع اهتمام وی به آیات[۳].

  از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های کتاب، عبارت است از: پرداختن مؤلف به جنبه‌های مختلف روش تفسیری قاضی عیاض، از جمله عنایت و توجه خاص وی به تفسیر قرآن به قرآن و قرآن به سنت، نظر وی درباره تفسیر به رأی، دیدگاه وی پیرامون تفسیر موضوعی، جنبه‌های لغوی و بیانی تفسیر وی، بیان تفاوت‌های میان اشباه و نظایر، اشاره به جنبه‌های بیانی و بدیع قرآن، دیدگاه وی پیرامون اسرائیلیات و تعامل او با آنها از لحاظ ثبت صحت یا عدم ثبت و سکوت درباره آنها، نظریات وی درباره آیات مربوط به عقاید و کلام و دیدگاه او پیرامون آیات الاحکام و چگونگی استنباط احکام از آنها.

  پانویس

  1. روحی میرآبادی، علیرضا
  2. متن کتاب، ص17- 55
  3. مقدمه، ص9

  منابع مقاله

  1. مقدمه و متن کتاب.
  2. روحی میرآبادی، علیرضا، «گنجینه معارف/ قاضی عیاض و کتاب «الشفاء بتعریف حقوق المصطفی»»، مجله تاریخ اسلام، شماره 18، برگرفته از پایگاه اطلاع‌رسانی حوزه «حوزه‌نت»


  وابسته‌ها