جهانگیری، محسن

  از ویکی‌نور
  جهانگیری، محسن
  نام جهانگیری، محسن
  نام‎های دیگر
  نام پدر
  متولد 1308 ش
  محل تولد قزوین
  رحلت ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ش
  اساتید آیت‌الله بروجردی و آیت‌الله طباطبایی
  برخی آثار کسر أصنام الجاهلیة
  کد مؤلف AUTHORCODE03478AUTHORCODE

  محسن جهانگيرى (1308-1398ش)، نویسنده، فیلسوف، استاد باز نشسته ممتاز دانشگاه تهران، در سال ۱۳۸۱ در دومین همایش چهره‌های ماندگار به عنوان چهره ماندگار در رشته فلسفه برگزیده گردید.

  ولادت

  در سال 1308 در قصبه ضياءآباد از مضافات قزوين متولد شد.

  تحصیلات

  شش ساله بود كه به مكتب‌خانه رفت. در آنجا قرآن آموخت. در هفت سالگى به دبستان رفته و پس از پايان دوره ابتدايى به اقتضاى علاقه و شوق فطرى براى تحصيل علوم اسلامى رهسپار قم شد. پس از مدتى نسبتا طولانى به تهران آمد. مدتى به تحصيل دوره متوسطه پرداخت.

  وى در سال 1333 وارد دانشگاه تهران شد و در سال 1352 به اخذ دانش‌نامه دكترى در رشته فلسفه محض از دانشكده ادبيات و علوم انسانى دانشگاه تهران نائل آمد و در همين دانشكده با سمت استادى مشغول به تدريس شد.

  ایشان عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و  از اساتید این دانشگاه از  سال 1369 می‌باشند. دکتر محسن جهانگیری درسال 1381 در دومین همایش چهره‌های ماندگار به عنوان چهره ماندگار در رشته فلسفه برگزیده و معرفی شد.

  استادان و مربیان

   آیت‌الله خوانساری، آیت‌الله کوه کمره‌ای، آیت‌الله بروجردی و آیت‌الله طباطبایی در حوزه علمیه قم آقای مفیدی در اصفهان، دکتر شهابی، دکتر مشکوة، دکتر حمیدی سبزواری، دکتر هوشیار، دکتر جلالی، دکتر شعرانی، دکتر فردید، دکتر یحیی مهدوی در دانشگاه تهران از استادان محسن جهانگیری بوده‌اند.

  هم دوره‌ای‌ها و همکاران

  محسن جهانگیری در محضر علامه طباطبایی با بزرگانی چون امام موسی صدر، استاد جلال‌الدین آشتیانی، دکتر آیت‌الله بهشتی و شهید مطهری همکلاس بوده است.

  فعالیتهای آموزشی محسن جهانگیری

  تدریس در دبیرستانهای تهران تا سال 1336ه.ش تدریس فلسفه دردانشگاه شهید بهشتی (1354-1352ه.ش) تدریس فلسفه در دانشگاه تهران (تا کنون_ 1354)سایر فعالیتها و برنامه‌های روزمره: محسن جهانگیری در کنار تدریس، به مطالعه، تحقیق و تأليف و ترجمه آثاری درزمینه فلسفه غرب و عمدتا اسپینوزا و فلسفه اسلامی به ویژه ابن عربی می‌پردازد.

  آرا و گرایشهای خاص

  استاد جهانگیری دیدگاهی مقایسه‌ای و تطبیقی به فلسفه اسلامی و غرب دارد. چنانکه تز دکتری وی مقایسه وحدت وجود در عرفان ابن عربی و وحدت جوهر در فلسفه اسپینوزا بوده است.

  وفات

  او  در روز یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ش در ۹۰ سالگی به علت کهولت در گذشت.

  آثار

  1. محى‌الدين بن عربى، چهره برجسته عرفان اسلامى؛
  2. مجموعه مقالات (بيست مقاله)؛
  3. كسر اصنام الجاهلية؛

  ...

  منابع مقاله

  صفحه شخصی نویسنده در پایگاه‌اندیشوران حوزه

  وابسته‌ها