جغرافیای تاریخی سیمره (دره شهر)

  از ویکی‌نور
  جغرافیای تاریخی سیمره (دره شهر)
  جغرافیای تاریخی سیمره (دره شهر)
  پدیدآوراندولت‌یاری، عباس (نويسنده)،

  میرزایی مقدم، روح الدین (نويسنده)، عباسی مرادی، جواد (نويسنده)، کار دان، سحر (نويسنده)، محمودی، احمدعلی (نويسنده)، دولت‌یاری، زهرا (نويسنده)،

  صالحی، زهرا (نويسنده)
  ناشردار التجدید للطباعة و النشر و الترجمة
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر1394ش
  چاپ1
  شابک978-600-6813-50-9
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  جغرافیای تاریخی سیمره (درّه‌شهر)، از آثار مدرس پژوهشی گروه معماری دانشگاه آزاد اسلامی درّه‌شهر، عباس دولت‌یاری (متولد 1365ش)، با همکاری جمعی از پژوهشگران، شهر مذکور را از منظر تاریخی، جغرافیایی و باستان‌شناسی با استفاده از منابع پژوهشی متعدد و معتبر، تصویر، جدول و نقشه‌های جغرافیایی می‌شناساند.

  («سیمره» در منابع ‌عربی ‌تاریخ ‌اسلام، ‌به‌صورت «صیمرة» نوشته ‌می‌شود).

  هدف و روش

  • نویسنده، با اشاره به تنوع و گستردگی منابع در موضوع مذکور و تلاش در جهت گردآوری همه اطلاعات مهم و کلیدی در یک کتاب، تنها هدف اثر حاضر را آموزش و معرفی منابع جغرافیایی تاریخی و پیشینه سیمره از منظر باستان‌شناسی برای پژوهشگران این حوزه و تاریخ، معماری، جغرافیا، منابع طبیعی و... دانسته و افزوده است: کوشش شد مطالب با بیانی ساده و روان عرضه شود[۱].

  ساختار و محتوا

  نویسنده در این اثر مختصر، بدون تقسیم به فصل و بخش و...، مباحثش را ذیل عناوینی مطرح کرده است. برخی از موضوعات مهمّ عبارت است از: پیشینه سیمره (درّه‌شهر - ماداکتو) در منابع مکتوب جغرافیایی تاریخی و باستان‌شناسی، شهر تاریخی سیمره زادگاه و محل حکمرانی هرمزان، رویدادها و اتفاقات تاریخی در شهر سیمره در دوران اسلامی، رشد و شکوفایی شهر تاریخی سیمره در دوران اسلامی بر اساس بررسی‌های باستان‌شناختی، شهر سیمره، قصر ابن هبیره یا هاشمیه عباسی، توپوگرافی و ارتفاعات مهم منطقه، رودها و منابع آبی، دشت‌ها و راه‌های مهم.

  نمونه مباحث

  • شهرستان درّه‌شهر از سمت جنوب با کبیرکوه و آبدانان، از شمال و شمال شرق با استان لرستان و از غرب با شهرستان بدره هم‌مرز است. این شهرستان، دشت وسیعی با خاک بسیار مناسب جهت کشاورزی دارد که با عبور رودخانه پرآب سیمره، سیراب می‌شود؛ به‌واسطه قرارگیری در مرز میان دو منطقه پشتکوه و پیشکوه از اهمیت بسزایی برخوردار است؛ از طرف دیگر، وجود مسیرهای ارتباطی میان این منطقه با زاگرس مرکزی و فلات مرکزی بر اهمیت آن افزوده است[۲].
  • سیمره یکی از راه‌های قدیمی بوده که ایلام را به زاگرس و خوزستان و از آنجا به عراق وصل می‌کرده است[۳].
  • شهرستان درّه‌شهر با داشتن 60514 هکتار جنگل، از مهم‌ترین گنجینه‌های طبیعی استان است و جنگل‌های آن با تیپ غالب گونه بلوط ایرانی، رشته کوه عظیم کبیرکوه را پوشانده است[۴].


  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه نویسنده، ص7
  2. ر.ک: متن کتاب، ص28
  3. ر.ک: همان، ص40
  4. ر.ک: همان، ص43

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.

  وابسته‌ها