جعفری، سید حسین‌محمد

  از ویکی‌نور
  NUR08538.jpg
  نام جعفری، سید حسین‌محمد
  نام‎های دیگر
  نام پدر
  متولد 1938م
  محل تولد لکنهوی هندوستان
  رحلت 2019 م
  اساتید
  برخی آثار تشیع در مسیر تاریخ

  The Origins and Early Development of Shia Islam

  کد مؤلف AUTHORCODE08538AUTHORCODE

  سید حسین‌محمد جعفری (1938-2019 م)، نویسنده هندی، مدرس دانشگاه، رئیس مرکز مطالعات پاکستان در دانشگاه کراچی و مؤلف کتاب «تشیع در مسیر تاریخ».

  ولادت

  سید حسین‌محمد در سال 1938م/1317ش، در شهر لکنهوی هندوستان چشم به جهان گشود.

  تحصیلات

  او ابتدا به فراگیری علوم اسلامی در یک مدرسه قدیمی پرداخت و پس‌ از آن در ادامه تکمیل تحصیلات خویش، به دریافت دو درجه‌ دکتری (پی‌.اچ‌.دی) از دانشگاه لکنهو هندوستان و دانشگاه لندن، نائل آمد.

  تدریس و اشتغال

  وی سال‌ها در دانشگاه «مالزیا» شهر کوالالامپور و دانشگاه بیروت به تدریس در رشته مطالعات اسلامی پرداخت و در آنجا صاحب کرسی مطالعات‌ اسلامی‌ شیخ زید گردید و به ریاست‌ بخش مطالعات مذهبی برگزیده شد؛ تا سال 1976م/1355ش، که بیروت را ترک کرد، سمت نمایندگی دانشگاه بیروت را در بسیاری از مجامع‌، محافل‌، کنفرانس‌ها و سمینارهای بین‌المللی‌ برعهده داشت.

  او در تهیه و تألیف دایرة‌المعارف عربی «المنجد» با نویسنده آن همکاری کرده است و سردبیری فصلنامه «همدرد اسلامیکوس» در کشور‌ پاکستان‌ را‌ برعهده داشت.

  وفات

  او در 20ژانویه 2019م در سن 84 سالگی در شهر کراچی پاکستان درگذشت.[۱].

  آثار

  دکتر سید‌ حسین‌محمد‌ جعفری، تحقیقی‌ جامع‌ را درباره اسناد و مدارک نهج‌ البلاغه آغاز نموده‌ و در تلاش است تا این کتاب را به زبان انگلیسی برگرداند.

  وی در زمینه موضوعات مختلف‌ اسلامی، کتاب‌های بسیاری‌ تألیف‌ و تدوین نموده است که از جمله‌ می‌توان به کتاب «تشیع در مسیر تاریخ» اشاره نمود[۲].

  پانویس

  1. thenews.com
  2. ر.ک: چهرازی، منصور، ص49

  منابع مقاله

  1. چهرازی، منصور، «تشیع در مسیر تاریخ؛ تحلیل و بررسی علل پیدایش تشیع و سیر تکوین آن در اسلام»، کتاب ماه تاریخ و جغرافیا، اسفند 1379، شماره 41.
  2. https://www.thenews.com.pk/print/424386-h-m-jafri-a-scholar-of-early-islam

  وابسته‌ها