جزء المؤمل بن إيهاب

  از ویکی‌نور
  جزء المؤمل بن إيهاب
  جزء المؤمل بن إيهاب
  پدیدآورانعماد بن فرة، ابو الفداء (نويسنده) ابن حداد، ابی عبدالله محمود بن محمد (سایر)
  عنوان‌های دیگرمن حديث موسى بن عامر المري روایة أحمد...
  ناشرمطبع عزیز کن
  مکان نشرعربستان - مدینه منوره
  سال نشر1413ق - 1992م
  چاپ1
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  م9ج4 120 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  جزء المؤمل بن إيهاب، کتابی است حدیثی از مجموعه «سلسلة الأجزاء الحديثية» که دربردارنده احادیث و روایات مؤمل بن ایهاب بوده و به‌همراه احادیث موسی بن عامر مری، به روایت احمد بن عبدالله بن نصر بن هلال سلمی دمشقی، منتشر شده است، احادیث این کتاب توسط ابوالفداء عماد بن فره، تخریج شده است.

  در ابتدای کتاب، ترجمه و شرح حال مختصری از احمد بن عبدالله بن نصر بن هلال سلمی و مؤمل بن ایهاب و موسی بن عامر مری، در اختیار خواننده قرار گرفته است[۱].

  برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های اثر حاضر، به شرح زیر است:

  1. در این کتاب، مؤمل بن ایهاب، روایات بسیاری از عبدالرزاق، ذکر کرده که حتی در کتاب عبدالرزاق موجود نمی‌باشد و بدین وسیله، این کتاب، باعث حفظ این احادیث و روایات، گردیده است. این در حالی است که این روایات، دارای اهمیت و فایده بسیاری می‌باشد که بر اهل فن، پوشیده نیست.
  2. در این کتاب، به این نکته اشاره شده که از مؤمل درباره ضحاک سؤال شده است که آیا او از ابن عباس، روایت شنیده است یا نه و او گفته است نه و سپس فایده دیگری اضافه کرده و آن اینکه: سلسله روایات ضحاک از ابن عباس، فقط از طریق سعید بن جبیر از ابن عباس، روایت شده است. این در حالی است که این مطلب، در بسیاری از کتب رجال دیگر، مانند «الضعفاء» ابن عدی، «الضعفاء» عقیلی، «تهذيب الكمال مزی» و... جستجو شده و مشخص گردیده که در آنها موجود نبوده و تنها در این کتاب، ذکر شده است.
  3. در این کتاب، روایاتی از موسی بن عامر نقل شده است که از کتاب «الفتن و الملاحم» ولید بن مسلم روایت شده است و به دلیل مفقود بودن این کتاب، این روایات، از اهمیت و ویژگی خاصی برخوردار بوده و این امر، بر اهمیت و ارزش کتاب، افزوده است[۲].

  پیش از شروع روایات، به رسم توضیحی سند نسخه کتاب، پرداخته شده و سلسله سند راویان آن، به‌صورت نموداری، مشخص شده است[۳].

  از جمله ویژگی‌های کتاب، می‌توان به پاورقی‌های آن اشاره نمود. از جمله اقدامات مفیدی که در پاورقی‌های کتاب انجام شده، می‌توان به بررسی صحت و سقم اسناد روایات، اشاره نمود[۴].

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، ص7-13
  2. ر.ک: همان، ص14-15
  3. ر.ک: همان، ص17-21
  4. ر.ک: متن کتاب، ص52

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.


  وابسته‌ها