ثم اهتديت

  از ویکی‌نور
  ثم اهتدیت
  ثم اهتديت
  پدیدآورانسماوی، محمد تیجانی (نویسنده)
  ناشرمؤسسة الفجر
  مکان نشرلندن - انگلیس
  سال نشر1991 م
  چاپ1
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  نورلایبمطالعه و دانلود
  کد اتوماسیونAUTOMATIONCODE03756AUTOMATIONCODE

  ثمّ اهتديت، اثر محمد تيجانى سماوى به زبان عربى پيرامون شبهات وارد عليه شيعه و ردّ آن مى‌باشد.

  ساختار

  مؤلف در ابتداى كتاب، پس از مقدمه اشاره‌اى مختصر به زندگانى‌اش دارد كه مشرّف به بيت‌الله الحرام مى‌شود و سفرهايى كه به مصر، نجف اشرف، حجاز و ديدارش با علماء و مطالب و استدلال‌هايش را در ضمن مطالب و استدلال‌ها و علت تشرّفش به مذهب شيعه در ضمن داستان زندگى‌اش مى‌آورد، لذا جذّابيت و شوق خاصّى براى خواننده‌اش ايجاد مى‌كند تا با شروع كتاب مطالب را پيگيرى كند و همين باعث شده كه بتواند تأثير بسزايى در ذهن خوانندگانش داشته باشد. بعلاوه مباحث آن شامل براهین و ادله قطعى كلامى، فقهى، فلسفى، تفسيرى، عقلى و نقلى، آيات، روايات و مستندات تاريخى از كتب معروف و متقن شيعه و سنى كه در عين اختصار خواننده را قانع كرده و هر گونه ابهامى را از ذهنش مى‌زدايد، در آخر كتاب فهرست مصادر و محتويات آمده است.

  گزارش محتوا

  داستان سفر و اكتشافى جديد در عالم اعتقاد و فلسفه دينى است كه مؤلف به خاطر وجود تناقضاتى در اعتقاداتش كه عقل آنها را قبول نمى‌كند، در ديدارش با علماء جواب سئوال‌هايى كه در ذهنش خطور مى‌كرد، را پيدا كرده و با پيگيرى نصوص دال بر خلافت اميرالمؤمنين(ع) و بطلان سقيفه، بررسى ادلّه دال بر اختلاف حضرت فاطمه(س) با ابوبكر و ثابت شدن اولويّت على(ع) بر پيروى كردن نسبت به بقيه خلفاء از نصوص دال بر اولويت حضرت على(ع) در زمرۀ شیعیان درمى‌آيد.

  نسخه‌شناسى

  اين اثر در 192 صفحه تدوين و دوازده بار از سال‌هاى 1380 تا 1386 توسط مؤسسه انصاريان واقع در قم چاپ و به بازار كتاب عرضه شده است، ترجمه فارسى از اين كتاب با نام آنگاه هدایت شدم هم موجود مى‌باشد.

  در آخر كتاب فهرست مصادر كه شامل 11 كتاب تفسيرى، 15 كتاب حديثى، 14 كتاب تاريخى، 12 كتاب سيره، 19 كتاب با عناوين مختلف و فهرست محتويات آمده است، در پاورقى هم اشاره به آدرس آيات، روايات و منابع شده است.

  وابسته‌ها