تاريخ داريا

  از ویکی‌نور
  تاريخ داريّا
  تاريخ داريا
  پدیدآورانخولانی، عبد الجبار (نويسنده)
  ناشرالمجمع العلمي العربي
  مکان نشرسوریه - دمشق
  سال نشر1369ق - 1950م
  چاپ1
  موضوعتا‌ریخ‌ داریا‌ (سوریه‌),سرگذشتنا‌مه‌ها‌ داریا‌ (سوریه‌),داریا‌ (سوریه‌) صحا‌به‌,داریا‌ (سوریه‌) تا‌بعین‌ و اتبا‌ع تا‌بعین‌
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  DS 99.D24X91950
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  تاريخ داريا، تألیف قاضی عبدالجبار بن عبدالله خولانی، معروف به ابن مهنّا خولانی (حدود 370ق)، کتابی مختصر، مشتمل بر شرح حال تعدادی از محدثین داریاست. کتاب به همت سعید افغانی و با تعلیقات و توضیحات وی منتشر شده است.

  داریا در اکثر قرون، مرکز علم و ادب در غوطه دمشق بوده است و کتب ویژه و ارزشمندی در آنجا تألیف شده است؛ از آن جمله است: «الروضة الريا في من دفن بداريا» نوشته عبدالرحمن عمادی (متوفای 1051ق). کتابی که اکنون در دست شماست (تاريخ داريا) نوشته قاضی عبدالجبار خولانی، مشتمل بر شرح حال 47 تن از محدثین داریاست. این اثر در مقایسه با کتاب ابن عساکر - که از رجال قرن ششم است و در رابطه با محدثین ساکن داریا کتابی در شش جزء تألیف کرده است - جزء کوچکی است[۱]‏.

  مباحث کتاب در ضمن چند عنوان ذکر شده است. ابتدا از اصحاب رسول‌الله(ص) که به داریا سفر یا رحلت کرده، سخن رفته است. اولین شخصیت «بلال حبشی» است که اگرچه نقل شده که قبر بلال در دمشق است، اما قول دیگری مرگ بلال را در داریا دانسته، اما بعد از مرگ حمل شده و در باب الصغیر دمشق دفن شده است[۲]‏.

  پس از آن بخشی به ذکر اصحاب ابوسلیمان دارانی که از اهل داریاست اختصاص یافته است. حمید بن هشام عنسی، سلیمان بن ابی‌سلیمان و عبدالرحیم بن صالح، شخصیت‌هایی هستند که از ابوسلیمان حدیث شنیده و روایت کرده‌اند[۳]‏.

  «الزيادة علی تاريخ داريا»، عنوان بخشی از کتاب است که بر نسخه‌ای از «تاريخ داريا» به خط ابوجعفر احمد بن فریانی افزوده شده است. در این زیادت، به اسامی محدثین دیگری از داریا که ظاهراً بعد از مؤلف کتاب در داریا رحلت کرده‌اند اشاره شده است؛ از جمله این افراد عبدالوهاب بن عبدالله بن حریش دارانی است که در سال 413ق، محمد بن ابراهیم بن حذلم اسدی از او روایت کرده است[۴].‏ خلف بن محمد بن قاسم عنسی، از دیگر محدثینی است که در سال 414ق، در داریا وفات یافته است[۵]‏.

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه ناشر، ص8-9
  2. ر.ک: متن کتاب، ص29
  3. ر.ک: همان، ص118-121
  4. ر.ک: همان، ص124
  5. ر.ک: همان، ص126

  منابع مقاله

  مقدمه ناشر و متن کتاب.


  وابسته‌ها