بررسی احادیث توسل و زیارت

  از ویکی‌نور
  بررسی احادیث توسل و زیارت
  بررسی احادیث توسل و زیارت
  پدیدآورانممدوح، محمود سعید (نويسنده)

  جلالی، عباس (مترجم)

  مرکز تحقیقات حج (گردآورنده)
  عنوان‌های دیگررفع المنارة لتخریج أحادیث التوسل و الزیارة. فارسی
  ناشرنشر مشعر
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر1390ش
  چاپ1
  شابک978-964-540-350-6
  موضوعتوسل - توسل - احادیث - توسل - نظر وهابیه - زیارت - زیارت - احادیث - زیارت - نظر وهابیه
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‎‏م‎‏7‎‏ ‎‏ر‎‏7041 226/6 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  بررسی احادیث توسط و زیارت اثر عباس جلالی، ترجمه‌ای است از کتاب «رفع المناره لتخریج احادیث التوسل و الزیارة» نوشته محمود سعید ممدوح از علمای اهل تسنن، در تأیید توسل و زیارت اولیای الهی.

  کتاب حاصل تلاش اندیشمندی از اهل سنت است که وقتی می‌بیند وهابیان، مسلمانان را به دلیل توسل و زیارت مشرک می‌دانند، به نقد و بررسی عقاید آنان می‌پردازد. وی در این باره، در مقدمه کتاب، چنین گفته است: «هدف از این نوشته، پس از بیان مواردی که از دیدگاه خودم در احادیث، صحیح به‌نظر می‌رسد، این است که نشان دهم اختلاف در مسئله توسل، اختلاف در فرع دین است. ازاین‌رو شایسته نیست چنین مسأله‌ای موجب شود که برادر مسلمانی به دیگر برادر مسلمان خویش، عیب بگیرد و او را نکوهش کند»[۱].

  مطالب کتاب در پنج فصل سامان یافته است. در فصل اول، ضمن بررسی معنای لغوی توسل[۲]، به معرفی انواع توسل پرداخته شده[۳] و دیدگاه شوکانی، آلوسی، صالح فوزان، ابوبکر جزایری و صالح عثیمین در این زمینه، مورد بحث و بررسی قرار گرفته است[۴].

  در فصل دوم، به استحباب زیارت در کلام فقها اشاره شده و با استفاده از دلایل قرآنی و روایی و اجماع، به اثبات استحباب آن، پرداخته شده است[۵].

  در فصل سوم، به بررسی احادیث توسل و ذکر ده روایت در این زمینه، پرداخته شده است. در روایتی از پیامبر(ص) در این فصل، چنین آمده است که: «آن‌گاه که حضرت آدم(ع) مرتکب گناه شد، عرضه داشت: خدایا! تو را به حق محمد می‌خوانم که مرا ببخشی. خداوند فرمود: ای آدم! چگونه محمد را شناختی با اینکه هنوز او را نیافریده‌ام. عرض کرد: پروردگارا برای اینکه وقتی مرا با دست قدرت خویش آفریدی و از روح خود در من دمیدی، سرم را بالا گرفتم، دیدم بر پایه‌های عرض نوشته شده: لا إله إلا ألله، محمد رسول‌الله؛ پی بردم که تو جز نام محبوب‌ترین آفریدگانت را به نام خود اضافه نمی‌کنی» [۶].

  در فصل چهارم، به بیان احادیث توسل صحابه به پیامبر(ص) و ذکر دو روایت درباره راه‌کار عایشه برای رفع خشک‌سالی مدینه و توسل برای رفع خشک‌سالی در زمان عمر پرداخته شده[۷] و در فصل پنجم، ده حدیث درباره زیارت مورد بررسی قرار گرفته است[۸].

  پانویس

  1. مقدمه مؤلف، ص15
  2. متن کتاب، ص23
  3. همان، ص25
  4. همان، ص52- 73
  5. همان، ص77- 105
  6. همان، ص248
  7. همان، ص257- 277
  8. همان، ص287- 346

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.


  پانویس

  وابسته‌ها