با پیشوایان هدایتگر

  از ویکی‌نور
  ‏با پیشوایان هدایت‏گر
  با پیشوایان هدایتگر
  پدیدآورانحسینی میلانی، علی (نويسنده)
  عنوان‌های دیگرنگرشی نو به شرح زیارت جامعه کبیره
  ناشرالحقائق
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1389ش - 1390ش - 1393ش
  چاپ1
  شابک-
  موضوعزیارت نامه جامعه کبیره - نقد و تفسیر - زیارتنامه‌ها
  زبانفارسی
  تعداد جلد4
  کد کنگره
  /‎‏ح‎‏5 271/202 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  ‏با پیشوایان هدایتگر، عنوان اثری است از سید علی حسینی میلانی (معاصر)، با موضوع نگرشی نو به شرح و توضیح زیارت جامعه کبیره.

  این اثر، ماحصل جلساتی تحت عنوان «درس‌هایی در شرح زیارت جامعه کبیره» در مرکز حقایق اسلامی و به درخواست جمعی از طلاب حوزه علمیه قم و دیگر علاقه‌مندان است که سید علی حسینی میلانی در شب‌های ماه مبارک رمضان از سال 1427 تا سال 1429 هجری ارائه کرده است. این سخنرانی‌ها و جلسات پس از تدوین و نگارش و دیگر مراحل فنی به‌صورت کنونی در اختیار پژوهشگران و دوستان اهل‌بیت(ع) قرار گرفته است.

  این پژوهش کوشیده تا با تکیه بر اندیشه و تأمل در مضامین والا و مفاهیم بلند این زیارت در پرتو آیات قرآن مجید و روایات معصومین(ع) و با بیانی بسیار ساده، راه تازه‌ای برای شناخت مقام و عظمت اهل‌بیت(ع) بگشاید تا پژوهندگان حقیقت بیش از پیش با اهل‌بیت(ع) آشنا شوند و راه مستقیم آن بزرگواران را بپیمایند[۱].

  نویسنده در پیشگفتار، پس از یاد کردن از زیارت امیرالمؤمنین در روز عید غدیر، زیارت عاشورا، زیارت آل یاسین و زیارت جامعه أئمة المؤمنين(ع) به‌عنوان 4 زیارت از زیاراتی که دارای مضامین عالی و شاخص در میان سایر زیارات، هستند، پس از شرح و توضیح مختصری درباره هریک، در توضیح درباره زیارت جامعه می‌نویسد: امتیاز زیارت جامعه در این است که هریک از ائمه اطهار(ع) و نیز همه آنها را می‌شود با آن زیارت نمود و از نظر محتوا مشتمل بر مطالبی است که اگر در جاهای دیگر وجود داشته باشد، به‌صورت پراکنده است. البته اهتمام بزرگان از قدیم الایام به این زیارت از جهت حفظ کردن، خواندن و یا شرح نوشتن و نیز کلماتی که در عظمت آن گفته‌اند کاشف از برجستگی این زیارت در بین زیارات می‌باشد.

  و ازآنجاکه در زمان ما توجه به معارف کم گشته، بلکه در بعضی از معارف متعلق به اهل‌بیت(ع) تشکیک و یا شبهه‌افکنی می‌شود، لازم دانستم فرصت شب‌های ماه مبارک را مغتنم شمرده و در این‌باره با کمک آیات قرآن مجید و روایات وارده از اهل عصمت(ع) مذاکره‌ای داشته باشم[۲].

  پانویس

  1. ر.ک: سخن مرکز، ج1، ص21-22
  2. ر.ک: پیشگفتار، همان، ص24-25

  منابع مقاله

  سخن مرکز و پیشگفتار.

  وابسته‌ها