با جاری انتظار

  از ویکی‌نور
  با جاری انتظار
  با جاری انتظار
  پدیدآورانپور سید آقایی، مسعود (نویسنده)
  ناشرمؤسسه آینده روشن، پژوهشکده مهدویت
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1387 ش
  چاپ1
  شابک978-600-5073-05-8
  موضوعمحمد بن حسن(عج)، امام دوازدهم، 255ق. -

  مهدویت

  مهدویت - انتظار
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏224‎‏ ‎‏/‎‏پ‎‏9‎‏ب‎‏2
  نورلایبمطالعه و دانلود

  با جارى انتظار اثر سيد‌ ‎مسعود پور سيد‌ ‎آقايى، مبانى نظرى و راهبردى مهدویت و انتظار را بررسى كرده است. كتاب به زبان فارسی و در سال 1426ق نوشته شده است.

  ساختار

  كتاب با مقدمه مؤلف كه متنى ادبى در عرض ارادت به امام زمان(عج) است، آغاز مى‌شود.

  مطالب در سيزده بخش، مباحثى هم چون مهدویت، مبانى و ضرورت آن را مطرح كرده و بعد از بيان وظايف منتظران و نهادهاى حكومت دينى، از عدالت مهدوى و ويژگى‌هاى دولت زمينه‌ساز ظهور حضرت حجت(عج) سخن به ميان آمده است.

  گزارش محتوا

  در بخش اول، مؤلف با ذكر آيات، روايات و مستندات عقلى، به بيان ضرورت‌هاى شناخت و اعتقاد به مهدویت و همچنين روى كردها وظرفيت‌هاى اين فرهنگ پرداخته است.

  مؤلف سه رويكرد به انديشه مهدویت، كه به اشاره خود، كاملا تخصصى و دشوار است(به ويژه سومين آن‌ها) را توضيح مى‌دهد:

  1. گزاره: مراد وى از رويكرد گزاره‌اى يا تكواره‌اى، پرداختن به موضوعات، مسائل، توقيعات، ادعيه و داستان‌هاى مهدوى يا بخشى از آن‌ها، به صورت موردى و جزئى است.
  2. آموزه: رويكردى جامع، سامان‌مند و معتقد به امامى كه وارث فرهنگ وحى است.
  3. دكترین: نظريه و اصول راهبردى برگرفته از آموزه مهدویت.

  نویسنده، مهدویت را همچون منشورى با ابعاد متعدد و وجوه مختلف مى‌داند كه مى‌توان به عدد منظرها و روى كردهاى آن اعم از اعتقادى، فرهنگى، هنرى، تربيتى، سياسى، اجتماعى، اقتصادى، تاريخى، فلسفه تاريخ، انسان‌شناختى، روان‌شناختى و... از ضرورت‌هاى آن گفت و گو كرد.

  در دوم، به بيان مبانى اعتقادى مهدویت پرداخته شده و مؤلف با بررسى مبانى امامت و مهدویت از منظر آيات و روايات شيعى و عامه، نظرى اساسى و ريشه‌اى به مجموعه احاديث مهدویت، دلايل تولد امام مهدى(عج)، فلسفه غيبت، نقش امام در عصر غيبت، قيام و انقلاب پيش از قيام حضرت، وظايف شيعه در عصر غيبت، انتظار، امكان ديدار با امام غائب، جايگاه ايشان، ويژگى‌هاى ياران آن حضرت، علايم و شرايط ظهور، حكومت جهانى و سيره امام زمان(عج) در عصر غيبت و ظهور، سعى در توضيح مبانى اعتقادى به مهدویت داشته است.

  سوم، به بررسى وظايف جامعه ایران اسلامى به عنوان زمينه‌سازان قيام و انقلاب آن حضرت پرداخته و به نقش نهادهاى تأثيرگذار حكومت دينى، همچون حوزه علميه، آموزش و پرورش و صدا و سيما در توسعه و ترويج معارف غنى مهدویت اشاره شده است.

  چهارم، به بيان و توضيح مختصر اهداف، امكانات، راه كارها و عرصه‌هاى پژوهشى؛ از جمله عرصه‌هاى كلامى و اعتقادى، تاريخى (تحليلى و نقلى)، روان‌شناختى، تربيتى و اخلاقى، سياسى و اجتماعى، اقتصادى، ادبى و هنرى، سؤالات و شبهات، فرقه‌هاى انحرافى، احاديث و زيارات، منجى‌شناسى تطبيقى، كتاب‌شناسى و مستشرقان، اختصاص دارد.

  در پنجم، مؤلف به بيان راه كارها و وظايف نهادهاى مختلف مردمى و دولتى براى تكريم و بزرگداشت دهه مهديه اشاره كرده است.

  ششم، اختصاص دارد به بيان ويژگى‌هاى انقلاب اسلامى ایران و نقش آن در زمينه‌سازى ظهور امام زمان(عج)؛ از جمله اين كه:

  1. اين انقلاب، ثمره بذرى است كه باغبانى آگاه آن را كاشته.
  2. تشيع، حقيقت اسلام و رود سيال و جارى اسلام است.
  3. شيعه، با اعقاد به امامت گره خورده و با آن راه خويش را در تاريخ آغاز كرده است.

  پيام اميد به منتظران و بيعتى براى هميشه عناوين بخش‌هاى هفتم و هشتم هستند كه مؤلف با تكيه به آيات و روايات، به بررسى مفاهيمى چون معرفت امام، محبت، ولايت، عهد و اطاعت پرداخته است.

  نویسنده در نهم، سعى دارد با ارائه مستندات عقلى و نقلى، عدالت مهدوى را در استمرار عدالت نبوى و علوى تعريف كرده و در اين راه، به ذكر مصاديق سياسى، اجتماعى و تاريخى مى‌پردازد.

  دهم، به زمينه‌ساز بودن انقلاب ایران براى ظهور اشاره كرده و مؤلف معتقد است اين انقلاب، زنگ بيدارباشى است براى تحول بزرگى كه جهان، قرن‌ها در انتظار تحقق آن است؛ تحول بزرگى كه به حاكميت كفر و استكبار پايان داده و بساط ظلم و بى‌عدالتى را از پهنه گيتى برمى‌چيند.

  مؤلف در يازدهم، با استناد به آيات و احاديث، به بيان ويژگى‌هاى دولت زمينه‌ساز پرداخته است.

  وى بينش عميق نسبت به حق تعالى و اطاعت او، معرفت و اطاعت از امام، فنا در امام و آرمان‌هاى او، سجاياى اخلاقى، ساده زيستى و مردمى بودن، عدالت خواهى، جهادگرى و شهادت طلبى، شجاعت، قاطعيت، اداى حقوق امام، عشق به مردم و مستضعفان، تهجد و پارسايى، اعتقاد راسخ به فرهنگ زمينه‌ساز مهدویت، برخاسته شدن از دل مردم و مستضعفين، پيروى از ولى‌فقيه، عشق به قرآن و تفسير، جوان‌گرايى، سخت‌كوشى، عاشورايى بودن، فروتنى در برابر مؤمنان و گردن فرازى در مقابل كافران را از خصايص و ويژگى‌هاى يك كارگزار نظام اسلامى و زمينه‌ساز دانسته است.

  دوازدهم، به بررسى «دكترین مهدویت» اختصاص داشته، مؤلف به بيان ويژگى‌هاى اساسى و جهان‌شمول بودن اين دكترین پرداخته است.

  آخرين بخش، به شعرى پيرامون امام زمان(عج) اختصاص دارد.

  وضعيت كتاب

  فهرست مطالب در ابتداى كتاب آمده است.

  پاورقى‌ها به ذكر منابع و توضيح كلمات متن پرداخته است.

  منابع مقاله

  1. مقدمه و متن كتاب.
  2. www.niksalehi.com
  3. سايت خبرگزارى آينده روشن.