ایران از نظر خاورشناسان

  از ویکی‌نور
  ایران از نظر خاورشناسان
  ایران از نظر خاورشناسان
  پدیدآورانجمعی از خاورشناسان (مؤلف)، زاده‌شفق، رضا (مترجم)
  ناشرچاپ سینا
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر1332
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  DSR 64/ر۶

  ایران از نظر خاورشناسان، دربردارنده تحقیقات و نظریات جمعی از خاورشناسان درباره تاریخ و تمدن، دین و آیین و هنر و روان‌شناسی و امور اجتماعی و اقتصاد و سیاست ایران است که با ترجمه و حواشی رضا زاده‌شفق منتشر شده است.

  در این اثر از کارهای شانزده نفر از پژوهشگران که بیشتر آنان آمریکایی و بعضی آلمانی‌اند استفاده شده و گزیده‌ای از مطالب و فصل‌های آثار آنان به شیوه ترجمه آزاد نقل گردیده است.

  کتاب به‌طور کلی دارای پنج فصل اصلی است. در فصل نخست، مقالاتی درباره تاریخ ایران پیش از اسلام تا دوره قاجاریه و همچنین آمدن اقوام هند و اروپایی و ظهور زرتشت و اشاره‌ای به خط و زبان پارسی باستان گنجانده شده است. فصل دوم کتاب دربردارنده مقاله‌ای درباره دین و آیین ایرانیان باستان است، که نخست خواص کلی دین ایران باستان را بیان کرده، و در ادامه، به بحث درباره نام و تاریخ و زادگاه زرتشت و بررسی مهم‌ترین آموزه‌های دین زرتشتی از قبیل ثنویت و توحید پرداخته است.

  در مقاله دوم، به رسالت زرتشت، نمودار شدن اهوره‌مزدا بر او و پایداری وی در این راه و صفات اهوره‌مزدا و چگونگی اجرای قوانین داریوش توجه شده است.

  مقاله سوم، نگاهی به کیش و باورهای ایرانیان قبل از ظهور زرتشت و همچنین برخی آموزه‌های زرتشت در گاهان انداخته است. سه فصل باقی‌مانده به ترتیب هنر، مباحث روان‌شناسی و اجتماعی و اقتصاد و سیاست را دربر می‌گیرند[۱].

  پانویس

  1. شرفایی، محسن؛ اکبری چناری، علی، ص55-56

  منابع مقاله

  شرفایی، محسن؛ اکبری چناری، علی، کتاب‌شناسی توصیفی ادیان (دفتر چهارم: ادیان ایران باستان)، مشهد، بنیاد پژوهش‌های اسلامی، چاپ اول، 1396.

  وابسته‌ها