اولین میراث مکتوب درباره حضرت مهدی علیه‌السلام

  از ویکی‌نور
  اولین میراث مکتوب درباره حضرت مهدی علیه‌السلام
  اولین میراث مکتوب درباره حضرت مهدی علیه‌السلام
  پدیدآورانانصاری، محمدباقر (نویسنده)
  ناشردليل ما
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1376 ش
  چاپ3
  شابک964-397-127-9
  موضوعمحمد بن حسن(عج)، امام دوازدهم، 255ق. - احادیث
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏51‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏8‎‏الف‎‏8‎‏
  نورلایبمطالعه و دانلود

  اولین ميراث مكتوب درباره حضرت مهدى(ع) اثر محمدباقر انصارى، گزيده روايات درباره حضرت مهدى(عج) از كتاب سليم بن قيس هلالى است كه به زبان فارسی و در سال 1384ش تدوين شده است. اهميت اين اثر، آن است كه آن چه در كتاب سليم درباره امام زمان(عج) آمده، از لسان پيامبر(ص)، ائمه(ع) و اصحابشان به ثبت رسيده و بارها توسط ايشان مورد تأييد قرار گرفته است و همچنين به دست يكى از اصحاب و سابقه‌داران مكتب اهل‌بيت(ع) تدوين شده است.

  ساختار

  كتاب با مقدمه مؤلف در بيان اهميت كتاب سليم آغاز شده و احاديث، درباره فضيلت امام دوازدهم، قيام و علائم ظهور بوده كه به ترتيب روايات موجود در كتاب سليم، در قالب نوزده عنوان آورده شده است.

  كتاب سليم، نخستين اثر مكتوبى است كه از جمله درباره امام عصر(عج)، نگارش يافته و تاريخ حيات و فضايل آن حضرت را بيان كرده است و نویسنده استخراج و تنظيم فرازهاى مربوط به امام زمان(عج) از اين كتاب را احياى اولین اثر فرهنگى اسلام درباره آن حضرت دانسته است.

  در انتخاب احاديث، آن چه مربوط به حضرت مهدى(عج) و غيبت طولانى ايشان، علائم ظهور، وقايع زمان حضور و عالم رجعت در كتاب سليم بوده، گزينش شده است.

  از هر حديث، مقدار مربوط به حضرت، تفكيك شده است و نویسنده در اين جداسازى، فقط به جمله خاصى كه نام حضرت در آن بوده، اكتفا نكرده، بلكه مقطعى از متن كه صورت داستانى ماجرا را حفظ مى‌كند، جدا كرده و جمله خاص آن حضرت، با قلم سياه‌تر مشخص شده است.

  براى هر حديث، يك شماره مسلسل در آغاز آن قرار داده شده و در مقدمه هر يك، شماره آن در كتاب سليم ذكر شده است تا بدين صورت، ديگر نيازى به ذكر شماره صفحه در كتاب سليم نباشد.

  گزارش محتوا

  اولین حديث، مربوط به اين است كه ايمان به رجعت، مانند ايمان به قيامت بوده و ابوطفيل به نقل از اميرالمؤمنين(ع) نقل مى‌كند كه مراد از جنبنده در «اَخرَجنا لَهُم دابَةً مَن الاَرضِ» ، كسى است كه قوام زمين بوده و زمين به وجود او آرامش مى‌يابد، او صديق اين امت و جدا كننده حق و باطل است.

  دوم و سوم، مطالبى پيرامون خلقت نورانى حضرت مهدى(عج)، پيش‌گويى پيامبر(ص) از عدالت ايشان، درياى علم آن حضرت و روزى كه خداوند ايشان را مبعوث خواهد كرد، بيان كرده است.

  چهارم و پنجم، به احاديثى اشاره دارد كه در غدير و حديث كساء، راجع به آن حضرت ايراد شده و خلقت نورانى ايشان را ذكر كرده است.

  ششم، حديث مفصلى است كه مربوط ديدار اميرالمؤمين(ع) با پيرمردى راهب بوده كه وى از پيش‌گويى از امام زمان(عج) در كتب عيسى(ع)، اقتداى مسيح(ع) به حضرت مهدى(عج) و اخبار ظهور ايشان در كتاب‌هاى مسيحى خبر مى‌دهد.

  در احاديث بعدى، به نام امام زمان(عج) در حديث ثقلين، پيش‌گويى درباره سفيانى، نفس زكيه و ياران حضرت مهدى(عج)، مقام امام زمان(عج) در بهشت، نام آن حضرت در ماجراى كتف، حضرت مهدى(عج) در آيه تطير، معرفى ايشان در حضور اهل سقيفه زندگى در دولت امام زمان(عج) و... اشاره شده است.

  وضعيت كتاب

  فهرست عناوين اصلى كتاب در ابتدا و فهرست موضوعات مربوط به امام زمان(عج) در كتاب سليم، در انتهاى كتاب آمده است.

  در پاورقى‌ها، توضيحات لازم، آدرس آيات و برخى نسخه بدل‌هاى مهم كتاب سليم آورده شده است.

  منابع مقاله

  1. مقدمه و متن كتاب.
  2. پارسا با مشاركت بنياد فرهنگى حضرت مهدى موعود(عج) و انتشارات مسجد جمكران، (1388)، «امام مهدى(عج) در آينه قلم كارنامه منابع پيرامون امام مهدى عليه‌السلام و مهدویت»، قم، مؤسسه اطلاع‌رسانى اسلامى مرجع، ج2 ص723.

  وابسته‌ها