انسان كامل (ترجمه سعیدی)

  از ویکی‌نور
  انسان كامل
  انسان كامل (ترجمه سعیدی)
  پدیدآورانابن عربی، محمد بن علی (نويسنده)

  غراب، محمود محمود (گردآورنده)

  سعيدي، گل‌بابا، (مترجم)
  عنوان‌های دیگرالانسان الکامل. فارسی
  ناشرجامى
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر1386ش
  چاپ1
  شابک978-964-2575-15-9
  موضوعانسان (عرفان) - تصوف - متون قدیمی تا قرن 14
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  /‎‏الف‎‏2‎‏ ‎‏الف‎‏8041 287/2 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf


  انسان کامل، مجموعه‌ای از متن عربی دو کتاب «الأنسان الكامل» و «القطب الغوث الفرد» نوشته ابوبکر محمد بن على بن احمد بن عبداللّه حاتمى (560-638ق)، معروف‌ به‌ ابن عربی است که به کوشش محمود محمود غراب در یک جلد گردآوری و با ترجمه فارسی گل‌بابا سعیدی، منتشر شده است.

  در مقدمه کتاب، به بیان این نکته پرداخته شده است که چون موضوع بحث اثر حاضر، انسان کامل از دیدگاه ابن عربی است و این کتاب، شامل دو رساله در موضوع انسان کامل و قطب است، لذا به‌صورت مختصر، به بررسی معانی انسان کامل و قطب از نظر وی، پرداخته شده است[۱].

  غراب در اثر حاضر، توانسته است از کتاب‌های مختلف ابن عربی، همچون «فتوحات»، «منزل القطب»، «الديوان» و... مطالبی را گردآوری و تدوین نماید و به‌صورت دو رساله انسان کامل و قطب، به نام ابن عربی ارائه دهد که به‌نوبه خود، باارزش و درخور توجه است. غرض از نگارش اثر حاضر، این است که شالوده تفکر ابن عربی در مورد انسان کامل و قطب، مورد بررسی قرار گیرد[۲].

  از جمله ویژگی‌های اثر حاضر، این است که متن عربی و ترجمه فارسی هر دو رساله، در کنار یکدیگر قرار گرفته و ازآنجاکه ابن عربی در کلام خویش، به آیات و احادیث فراوانی استناد جسته، جهت تسهیل درک مطلب، در ذیل هر ترجمه، بخشی به‌عنوان توضیح آمده است تا با تبیین و تفسیر آیات و اخبار وارده و ارتباط آنها به متن ترجمه، مطلب در ذهن خواننده بهتر جای گیرد و در تفسیر آیات، از تفاسیر ابن عربی، تفسیر المیزان، مجمع البیان و تفسیر خواجه عبدالله انصاری که تفسیری عرفانی است، استفاده شده است. البته مترجم خود به این نکته اعتراف دارد که با عنایت به محتوای انسان کامل و قطب که دو موضوع مهم عرفانی هستند، آن‌طور که باید و شاید در ترجمه و توضیح آن، حق مطلب ادا نشده و مترجم جهت شناخت دو موضوع انسان کامل و قطب و ارتباط آن با پیامبر(ص) که مظهر انسان کامل و قطب عالم امکان است، ایمان قلبی خود را ابراز نموده است[۳].

  پانویس

  1. ر.ک: پیشگفتار، ص27
  2. ر.ک: همان، ص32
  3. ر.ک: همان، ص33

  منابع مقاله

  پیشگفتار.

  وابسته‌ها