امیرمؤمنان علیه‌السلام و علوم قرآن

  از ویکی‌نور
  امیرمؤمنان علیه‌السلام و علوم قرآن
  امیرمؤمنان علیه‌السلام و علوم قرآن
  پدیدآوراناقبال، ابراهیم (نويسنده) کشاورز، سمیه (نويسنده)
  ناشربنياد نهج‌البلاغه
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر1392ش
  چاپ1
  شابک978-600-6541-98-25
  موضوععلی بن ابی طالب(ع)، امام اول، 23 قبل از هجرت - 40ق. نهج‌البلاغه. برگزیده - نقد و تفسیر
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  /الف7ق4 38/9 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  امیر مؤمنان(ع) و علوم قرآن، نوشته عضو هیئت‌ علمی دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران، ابراهیم اقبال (متولد 1344ش) و سمیه کشاورز، پیش‌گامی امام علی(ع) را در کتابت قرآن، تدوین مصحف شریف و تبیین و تفسیر آیات، با استناد به منابع معتبر اثبات می‌کند.

  هدف و روش

  به گفته نویسندگان، کتاب حاضر در شکل نخست، پایان‌نامه کارشناسى ارشد سمیه کشاورز در رشته علوم قرآن و حدیث، در دانشکده الهیات دانشگاه تهران با عنوان "نقد و بررسى آراء دانشمندان در پیش‌گام بودن امام على(ع) در علوم قرآن" بوده است که با راهنمایى و مشاوره ابراهیم اقبال و منصور پهلوان، تألیف شده و از آن دفاع گردیده است و اینک با ویرایش جدید و تغییر ساختار و تکمیل مطالب، در قالب کتاب به علاقه‌مندان، تقدیم مى‌شود[۱].

  نام کتاب

  عنوان کتاب حاضر، در روی جلد بدون دقت و شتاب‌زده به‌صورت «امیر مؤمنان(ع) علوم قرآنی» (بدون واو عطف!) و در صفحه شناسنامه و صفحه اول،" امیر مؤمنان(ع) و علوم قرآن" ثبت شده است[۲].

  ساختار و محتوا

  کتاب حاضر در 5 فصل سامان یافته است. تعریف لغوی و اصطلاحی علوم قرآن و تاریخ آن، نقش امیر مؤمنان(ع) در کتابت، قرائت، جمع و تدوین قرآن و تربیت شاگردان و...، از جمله مطالب این اثر است.

  ره‌آورد پژوهش

  1. کامل‌ترین اقدام امام علی(ع) در تأسیس علوم قرآن، این است که ایشان در پاسخ یاران خود، در قالب روایتی مفصل، آیات قرآن را به 7 قسم تقسیم کرد و در ادامه علوم قرآن و اصناف آیات را به 60 نوع رساند؛ برای هریک مثالی زد و به بیش از 400 آیه استناد کرد[۳].
  2. از جمله فضیلت‌های منحصربه‌فرد و غیر قابل انکار امام علی(ع) عبارت است از: دریافت تدریجى و کامل آیات قرآن مجید از زبان خود رسول‌خدا(ص)، شناخت تفسیر و تأویل سراسر قرآن از رسول‌خدا(ص)، علم الهى و سرشار از قرآن و اسلام و سنت پیامبر(ص)؛ جمع و تدوین قرآن مجید با دستان مبارک خود؛ نهایت تلاش در راه آموزش و شناساندن قرآن و ترویج اسلام در سراسر عمر شریف و شهادت در مسیر اسلام و قرآن[۴].

  منابع پژوهش

  نویسندگان برای نگارش این کتاب، از 248 کتاب عربی و فارسی (علوم قرآن، تفسیری، روایی، تاریخی، ادبی و...) استفاده کرده‌اند[۵].

  پانویس

  1. مقدمه کتاب، ص11
  2. ر.ک: متن کتاب، ص3
  3. ر.ک: همان، ص102
  4. ر.ک: همان، ص191
  5. ر.ک: همان، ص195-208

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.

  وابسته‌ها