الموسوعة الصوفية

  از ویکی‌نور
  الموسوعة الصوفیة
  الموسوعة الصوفية
  پدیدآورانمدنی، سلیمان (نویسنده)
  ناشرالحکمة
  مکان نشرسوریه - دمشق لبنان - بیروت
  سال نشر1428ق. = 2007م.
  چاپچاپ یکم
  موضوعتصوف - فرقه‎‌‌ها عارفان - سرگذشت‌نامه
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏‎‏/‎‏م‎‏4‎‏م‎‏8 / 290 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  الموسوعة الصوفية، اثر سلیمان المدنی، مجموعه‌ای است که در آن، به معرفی صوفیه و اصطلاحات و مطالب مربوط به آن، پرداخته شده است.

  نویسنده معتقد است که اهتمام بیگانگان در پرداختن به جریان تصوف و بررسی و بحث پیرامون آن، به دلیل صرف معرفی آن نیست؛ زیرا آنان هرگز به موضوعی که نفعی برای خود نداشته باشد، نمی‌پردازند، بلکه هدف آنها از این کار، ضربه زدن به دین اسلام و نابود کردن آن به‌واسطه ایجاد بدعت و انحراف در جوهر دین اسلام و اشاعه عبادات گمراه‌کننده و به وجود آوردن اوهام و خرافات می‌باشد. وی بدین منظور، اقدام به تهیه موسوعه حاضر نموده تا بدین وسیله، از شبهات و انحرافات به‌وجودآمده پیرامون تصوف، جلوگیری نماید[۱].

  از جمله ویژگی‌های کتاب، معرفی مفصل و جامع طریقه‌ها و فرق صوفیه می‌باشد که عبارتند از: طریقه برهانیه، بریلویه، بکتاشیه، تیجانیه، ختمیه، دیوبندیه، رفاعیه، سنوسیه، شاذلیه، فاسیه، ملامتیه، مهدیه، میلویه، نقشبندیه و واحدیه[۲].

  در این کتاب، همچنین به معرفی اعلام صوفیه پرداخته شده است که برخی از ایشان، دارای شهرت فراوانی در عالم عرفان و تصوف هستند؛ از جمله: ابن احلی، ابن عربی اندلسی، ابن عطا اسکندری، ابن حجر هیتمی، ابن سبعین، ابن عجیبه، ابن قضیب البان، ابومدین اندلسی، ابویزید بسطامی، ابوبکر شبلی، جنید و ذوالنون مصری[۳].

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، ص9
  2. ر.ک: متن کتاب، ص37-159
  3. ر.ک: همان، ص171-391

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.


  وابسته‌ها