المهدوية عند أهل‌البیت علیهم‌السلام (طبع جدید)

  از ویکی‌نور
  ‏المهدویة عند أهل‌البیت علیهم‌السلام
  المهدوية عند أهل‌البیت علیهم‌السلام (طبع جدید)
  پدیدآورانبهبهانی، عبدالکریم (نویسنده) مجمع جهانی اهل‌بیت علیهم‌السلام، گروه پژوهش و پاسخ به شبهات (محقق و معلق)
  مکان نشرایران - قم
  سال نشرمجلد1: 1426ق,
  شابک964-8686-63-7
  موضوعاسلام - مسایل متفرقه

  چهارده معصوم

  ائمه اثناعشر

  خاندان نبوت
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  المهدویة عند أهل‌البیت علیهم‌السلام، اثر عبدالکریم بهبهانی، بیست و سومین جلد از مجموعه فی رحاب أهل‌البیت(ع) به شمار می‌رود که در یک جلد به زبان عربی با موضوع کلام اسلامی منتشر شده است. نویسنده در این کتاب به بیان اثبات عقایدی مفهوم مهدویت نزد اهل‎‌بیت(ع) می‌پردازد و اضطراب مکتب خلفا در تفسیر حدیث بیان می‌کند، او همچنین به بیان خصایص مفهوم مهدویت نزد اهل‎‌بیت(ع) به همراه شواهد تاریخی دال بر وجود امام مهدی(عج)، بحث با منکرین مهدویت و نیز توضیح ارزش عقیدتی مفهوم مهدویت نزد اهل‎‌بیت(ع) می‌پردازد.

  ساختار

  کتاب دارای مقدمه ناشر و محتوای مطالب در سه فصل است.

  گزارش محتوا

  در ابتدای این اثر همچون بقیه جلدهای مجموعه فی رحاب أهل‌البیت(ع) مقدمه یکسانی از طرف ناشر مرقوم شده که توضیح آن در ششمین جلد از این مجموعه یعنی «البداء فی القرآن الكریم» آمده است.

  محتوای مطالب کتاب در سه بخش اصلی ارائه شده است؛ نویسنده پیش از پرداختن به مباحث بخش‌های کتاب بیان می‌دارد که امامت اثناعشری جوهره مفهوم مهدویت را تشکیل می‌دهد. او در بخش اول به بیان اثبات عقایدی مفهوم مهدویت نزد اهل‎‌بیت(ع) می‌پردازد و در همین بخش به اضطراب مکتب خلفا در تفسیر حدیث اشاره می‌نماید؛ در دومین فصل از کتاب شاهد بیان خصایص مفهوم مهدویت نزد اهل‎‌بیت از نویسنده هستیم. وی در همین بخش شواهد تاریخی دال بر وجود امام مهدی(عج) را بیان کرده و اندکی با منکرین به بحث می‌پردازد؛ سومین بخش کتاب، بیانگر ارزش عقیدتی مفهوم مهدویت نزد اهل‎‌بیت(ع) است.[۱]

  نویسنده، نتیجه مباحث کتاب را در انتهای آن در قالب چهار شماره چنین بیان می‌کند:

  1. کامل‌ترین تعبیر از حقایق انسانی همان دین است؛ و اسلام کامل‌ترین تعبیر از حقایق دینی؛ و تشیع کامل‌ترین تعبیر از حقایق اسلامی است درنتیجه مهدویت اهل‎‌بیت(ع) کامل‌ترین تعبیرات از اصل مهدویت است که مسلمانان بر اعتقاد به آن باورمندند.
  2. جوهره و اصل اختلاف میان مهدویت اهل‎‌بیت(ع) و مهدویت جمهور علمای مسلمین، به مسئله امامت برمی‌گردد. مهدی در مکتب اهل‎‌بیت(ع) امام دوازدهم است درحالی‌که در نظر جمهور علما صرفاً مسئله‌ای است که در آینده رخ خواهد داد.
  3. چون مسئله مهدویت نزد اهل‎‌بیت(ع) مسئله دوازدهمین امام است و پس‌ازآن امامی نخواهد بود، مسئله مهدویت نزد آنان(ع) به سه خصلت متصف است که عبارت است از سِرّی و مکتوم بودن ولادت حضرت مهدی(عج)، امامت مبکره آن حضرت(عج) و غیبت حضرت حجت(عج) که لازمه آن عمر طولانی آن حضرت با امتداد زمان است. این سه خصیصه جدای از ادله تفصیلی که یکی پس از دیگری در لابه‌لای مطالب کتاب ذکر شد، با ثبوت اصل امامت معصوم اثناعشری ثابت می‌شود و متفرع بر آن است.
  4. این خصائص سه‌گانه با ادله کافی عقایدی و عقلی و وجدانی ثابت نشده است و به دنبال آن ایراد و اشکالات عقلی و دینی نیز لازم و پدید نمی‌آید بلکه اعتقاد بر آن کامل‌ترین معنی مهدویت را نشان می‌دهد و این مفهوم را دارای ارزش عقایدی، ارزش‌های انسانی عالی و خلاقانه در ساحت اجتماع می‌کند که عناصر اصل دین در حیات انسانی را متکامل و منسجم می‌کند.[۲]

  وضعیت کتاب

  فهرست مطالب در انتهای اثر ذکر شده است.

  پانویس

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.

  وابسته‌ها