المنية و الأمل

  از ویکی‌نور
  المنية و الأمل
  المنية و الأمل
  پدیدآورانمحمد، عصام‌الدین (مقدمه‌نویس و مصحح)

  قاضی عبدالجبار بن احمد (نویسنده)

  مرتضی، احمد بن یحیی (گردآورنده)
  ناشردار المعرفة الجامعية
  مکان نشراسکندریه - مصر
  سال نشر1425 ق یا 2004 م
  چاپ1
  موضوعاسلام - فرقه‌ها

  معتزله - تاریخ

  معتزله - سرگذشت‌نامه

  معتزله - عقاید

  معتزله - فرقه‏‌ها
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏237‎‏/‎‏2‎‏ ‎‏/‎‏ق‎‏2‎‏م‎‏8
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  المنية و الامل، كتابى است به زبان عربى، تأليف قاضى عبدالجبار همدانى يا احمد بن يحيى بن مرتضى در معرفى فرق اسلامى.

  ساختار

  كتاب حاضر، داراى مقدمه‌اى به قلم محقق، عصام‌الدين محمد على و دو بخش اصلى است. بخش اول به معرفى طبقات معتزله اختصاص يافته و بخش دوم به معرفى فلسفه و فِرَق معتزلى.

  گزارش محتوا

  مؤلّف، كه داراى گرايش اعتزالى در كلام است، اين اثر را به منظور اثبات آراى معتزله نگاشته است. حجم عمده محتواى كتاب درباره شخصيت‌هاى معتزلى است، اعم از معتزله واقعى و يا شخصيت‌هایى كه وى آنها را معتزلى جلوه داده است. با اين حال، اين كتاب با توجه به اطلاعات سودمند آن درباره فرقه‌هاى اسلامى، به ويژه قسمت اول آن، به عنوان يكى از منابع شناخت فرقه‌هاى ديگر مورد قبول و استناد پژوهشگران واقع شده است، هر چند گزارش‌هاى وى از فرق اسلامى، به ويژه شیعیان، در هم پراكنده و عارى از بررسى منظّم و علمى است و نمى‌توان بر اساس آن، فهرست يك‌دستى از فرق شيعى ارائه كرد.

  نویسنده، در تقسيم‌بندى شیعیان، شكل‌گيرى شيعه به معناى كلامى آن را پس از شهادت امام حسین(ع) مى‌داند و مدعى است: شیعیان ى كه با معتزليان آمد و شد نداشتند، در جرگه «اهل تشبيه» درآمدند. او نيز همانند بسيارى از ملل و نحل نگاران، قول به تجسيم و تشبيه را به هشام نسبت مى‌دهد.

  مؤلف، معتزله را در دوازده طبقه دسته‌بندى مى‌كند. در بخش معرفى فلسفه معتزله، مؤلف به بررسى توحيد، علم و اراده و كلام خداوند، اعجاز قرآن، اجسام طبیعیه، حركت و...از ديدگاه معتزله پرداخته است.

  وضعيت كتاب

  كتاب حاضر، مشتمل بر پارقى‌هایى به قلم محقق و فهرست‌هاى ذيل مى‌باشد:

  فهرست آيات، احاديث، اشعار، اعلام، فرقه‌ها و موضوعات.

  منابع مقاله

  1. آقانورى، على، شيعه و فرقه‌هاى شيعى از نگاه ارباب ملل و نحل (گزارش‌ها و كاستى‌ها)، شيعه‌شناسى، پاييز 1383،‌ش 7، ص76 39.
  2. فهرس التراث، ج 1، ص760.
  3. مقدمه محقق.

  وابسته‌ها