المنتقی في أعقاب الحسن المجتبی

  از ویکی‌نور
  المنتقی في أعقاب الحسن المجتبی
  المنتقی في أعقاب الحسن المجتبی
  پدیدآورانکتبی حسنی، ایهاب بن یعقوب (نويسنده)
  ناشردار المجتبی
  مکان نشرعربستان - مدینه منوره
  سال نشر1378ش - 1420ق - 1999م
  چاپ2
  موضوعسادات (خاندان) - نسب نامه - حسن بن علی(ع)، امام دوم، 3 - 50ق. - فرزندان - نسب نامه
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  /ک2م7 53/7 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  المنتقی في أعقاب الحسن المجتبی(ع)، تألیف ایهاب بن یعقوب کتبی حسنی (معاصر)، اختصاص به ذکر اعقاب امام حسن مجتبی(ع)، امام سوم شیعیان دارد.

  وی در مقدمه کتاب، به اهمیت علم انساب نزد عرب اشاره کرده و اینکه از علوم رایج در قرون گذشته و به‌ویژه قرون چهارم و پنجم و ششم بوده است؛ لذا کتب بسیاری در انساب به‌صورت مبسوط یا مختصر و یا مشجر نوشته شده است[۱]‏.

  کتبی، با هدف نگارش کتابی مشتمل بر تاریخ و اخبار و انساب حسنی‌ها، نگارش این اثر را آغاز کرده و آن را «المنتقی في أعقاب الحسن المجتبی» نامیده و کتابی موثق و مستند به مصادر معتبر در انساب طالبی‌ها را در مدت سه سال (1416-1419ق) فراهم آورده است[۲].

  مباحث کتاب همانند سایر کتب انساب خاندان اهل‌بیت(ع) با ذکر نسب نبی اکرم(ص) آغاز شده است. نسب آن حضرت تا معد بن عدنان بیشتر ذکر نشده است؛ چراکه از رسول‌الله(ص) نقل شده که وقتی به معد بن عدنان رسیدند، توقف کردند. نویسنده سپس به شرح حال و حوادث زندگانی آن حضرت تا هنگام وفات ایشان و نیز ازدواج و اولاد و... اشاره کرده است[۳].

  مناقب آل‌البیت در آیات و روایات، مبحثی است که با استناد به منابع اهل سنت ذکر شده است[۴].

  «البضعة البتول فاطمة الزهراء(س)، بنت رسول‌الله(ص)»، عنوانی است که با معرفی آن حضرت و این عبارت طلایی، کتاب را زینت بخشیده است: «و لقد انقطع نسل رسول‌الله(ص) إلاّ من فاطمة(س) لحكمة اقتضاها الله سبحانه و تعالی»[۵].

  شرح حال و حوادث زندگانی امیرالمؤمنین علی بن ابی‌طالب(ع) در حدود چهل صفحه از کتاب را به خود اختصاص داده است[۶]. پس از آن ترجمه حسنین(ع) به‌اختصار ذکر شده و باقی کتاب به اخبار و معرفی اولاد امام حسن مجتبی(ع) اختصاص دارد که با شرح حال حسن مثنی آغاز و با ذکر اعقاب عبدالله بن حسن بن زید بن حسن مجتبی(ع) به پایان آمده است.

  نویسنده تلاش کرده در انتهای معرفی هر شخصیت و ذکر اعقاب او، مطالب را در قالب مشجر و درختواره نیز ارائه کند؛ به‌عنوان مثال در این‌باره می‌توان مشجر اعقاب ابراهیم طباطبا را مشاهده نمود[۷]. ‏

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، ص5-6
  2. ر.ک: همان، ص7-8
  3. ر.ک: متن کتاب، ص9-52
  4. ر.ک: همان، ص54-59
  5. ر.ک: همان، ص59-60
  6. ر.ک: همان، ص66-108
  7. ر.ک: همان، ص395-398

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.  وابسته‌ها