المعراج

  از ویکی‌نور
  المعراج
  المعراج
  پدیدآورانقشیری، عبدالکریم بن هوازن (نويسنده) صلیبا، لویس (نويسنده)
  عنوان‌های دیگرالمعراج بین المحدثین و المتکلمین و المتصوفین ** معراج أبي یزید البسطامي بروایات العارف و السهلجي و السراج ** کتاب المعراج
  ناشردار و مکتبة بيبليون
  مکان نشرلبنان - بیروت
  سال نشر2007م
  چاپ1
  شابک-
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  /ق5 م65 282/6 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  المعراج، نوشته ابوالقاسم عبدالکریم بن هوازن القشیری (376- 465ق)، از قدیمی‌ترین کتاب‌ها در موضوع معراج و بر اساس مشرب صوفیانه است.

  مؤلف در عین اینکه از بزرگان تصوف بشمار می‌رود، در فقه، شافعی‌مذهب بوده و در کلام، اشعری مسلک است. او دیدگاه‌ها و تأویل‌های متصوفه را درباره معراج، جمع‌آوری کرده و در کنار تأویلات صوفیانه‌ای که از احادیث مربوط به معراج ارائه کرده، از بعد کلامی هم، آن را مورد بحث قرار داده است[۱]. وی ابتدا روایات مربوط به معراج را، از طرق راویان می‌آورد و پس از شرح و توضیح آن‌ها، مباحثی را پیرامون معراج، از قبیل روحانی یا جسمانی بودن معراج، زمان و فائده معراج و علت اینکه معراج در شب واقع شده و همچنین عدم اختصاص معراج به پیامبر اسلام(ص) و اشاره به معراج انبیای دیگر و حتی معراج اهل تصوف را، مطرح کرده است. قشیری در ادامه، اقوال صوفیه را درباره معراج، نقل و بررسی کرده و سپس تفسیری از سوره نجم که در آن به معراج پیامبر اشاره شده است، ارائه نموده است. اوعلاوه بر معراج پیامبر اسلام(ص)، به معراج پیامبرانی چون ادریس(ع)، ابراهیم(ع)، الیاس(ع)، موسی(ع) و عیسی(ع) نیز پرداخته است.

  کتاب دوم، حکایت معراج بایزید بسطامی از زبان خادم وی است و دیدگاه دو تن از متصوفه؛ سراج طوسی و سهلجی را پیرامون معراج بایزید، آورده است. دو ملحق کتاب عبارتند از: اثر التصوف الاسلامی فی الفکر الغربی به همراه متن انگلیسی و مخطوطات التراث الاسلامی[۲].


  ویژگی بارز این کتاب این است که نویسنده، سعی کرده است، به‌ صورت جامع به موضوع معراج، چه از حیث حدیثی و چه از بعد کلامی، و چه معراج پیامبر اکرم(ص) و چه معراج دیگر انبیای الهی و حتی معراج کسانی چون بایزید بسطامی بپردازد و آرای متصوفه و فرق اسلامی را مورد بحث و بررسی قرار دهد.

  فهرست مطالب در پایان کتاب آمده است.

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه کتاب، ص13، 9
  2. ر.ک: فهرست کتاب، ص307

  منابع مقاله

  1. مقدمه و متن کتاب

  وابسته‌ها