المستشرقون و القرآن الكريم

  از ویکی‌نور
  المستشرقون و القرآن الكريم
  المستشرقون و القرآن الكريم
  پدیدآورانب‍ن‍ی‌ ع‍ام‍ر، م‍ح‍م‍د ام‍ی‍ن‌ ح‍س‍ن‌ م‍ح‍م‍د (نويسنده)
  ناشردولة الإمارات العربیة المتحدة. جامعة الإمارات العربية المتحدة، عمادة المکتبات الجامعة
  مکان نشراردن - اربد
  سال نشر2004م
  چاپ1
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  /ب9م5 65/3 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  المستشرقون و القرآن الكريم، تألیف محمد امین بنی‌عامر (معاصر)، به بررسی دیدگاه و تحلیل اهداف جانب‌دارانه خاورشناسان، پیرامون دین اسلام و قرآن کریم پرداخته است.

  نویسنده، مطالب کتاب خود را در سه باب تنظیم نموده است. در نخستین باب (که به نظر می‌رسد مقدمه و مدخل ورودی بحث اصلی است)، از استشراق، به‌عنوان پدیده‌ای نوظهور سخن به میان می‌آورد و به تحلیل تاریخی آن می‌پردازد، به رابطه موجود میان استشراق و ادیان یهود و نصارا پرداخته و اهداف مختلف شکل‌گیری این جریان را توضیح می‌دهد[۱]‏.

  مؤلف سپس کتاب را با باب دوم (شبهات مستشرقان پیرامون مسائل اعتقادی)، ارائه می‌نماید. در فصل اول این بخش، دیدگاه‌های مختلف مستشرقان در رابطه با توحید، نبوت و مصدر قرآن را گزارش می‌دهد. فصل دوم این بخش، به موضوع «مستشرقان و تاریخ قرآن» اختصاص دارد. تحریف قرآن از جمله مسائلی است که مستشرقان با استناد به برخی روایات ضعیف و مورد اختلاف بدان معتقدند[۲]‏.

  باب سوم، موضوعاتی چون برخی آیات قرآن، احکام نظام اجتماعی، سیاسی و اقتصادی را از منظر مستشرقان به بحث گذارده است. مؤلف در فصل اول، از داستان غرانیق، آیات جهاد، جزیه و حدود الهی در اسلام سخن گفته و در فصل دوم به مباحث مرتبط به زنان همچون تعدد همسر، آیات قوامه، طلاق و میراث پرداخته است[۳]‏.

  صفحات کتاب با بحث از جایگاه زن در منظر مستشرقان به پایان می‌رسد. نویسنده بر آن است که دشمنان اسلام با سردادن شعار آزادی زن و تساوی حقوق ایشان با مردان، به دنبال آن بودند تا زن را از وظیفه اصلی خود که همانا مدیریت خانه و تربیت فرزندان است دور سازند.

  باید توجه داشت نویسنده در این کتاب کوشیده است تا دیدگاه‌ها و شبهات خاورشناسان تا روزگار خود را منعکس نموده و با دلایل متعدد به پاسخگویی آنها بپردازد، اما او در پرداختن به نظرات مستشرقان از منابع واسطه، سود جسته است و اگر از تألیفات خود مستشرقان استفاده کرده باشد، آن‌هم به استفاده از آثار ترجمه‌شده به زبان عربی، محدود می‌گردد[۴]. ‏

  پانویس

  1. ر.ک: باقری، حمید، ص189
  2. ر.ک: همان، ص192-191
  3. ر.ک: همان، ص‌197
  4. ر.ک: همان، ص200-199

  منابع مقاله

  باقری، حمید، «معرفی کتاب المستشرقون و القرآن الكريم»، حدیث و اندیشه، بهار و تابستان 1385، شماره 1، ص‌188 تا 200.


  وابسته‌ها