المحدثون من آل أبي‌طالب

  از ویکی‌نور
  ‏المحدثون من آل أبی طالب
  المحدثون من آل أبي‌طالب
  پدیدآورانرجایی، سید مهدی (نويسنده)
  ناشرمعهد الدراسات لتحقيق أنساب الأشرف. نشر الأنساب
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1386ش - 1428ق
  چاپ1
  شابک-
  زبانعربی
  تعداد جلد3
  کد کنگره
  /ر3م3 53/7 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  المحدثون من آل أبي‌طالب، تألیف سید مهدی رجایی (متولد 1336ش)، کتابی مشتمل بر ترجمه قریب به هفتصد تن از محدثین از نسل ابوطالب با استناد به منابع معتبر روایی است که در سه جلد گردآوری شده است.

  نویسنده چنان‌که خود گفته، در این کتاب در حد وسعش محدثین طالبیین را که در منابع معتبر انساب، تراجم و معاجم جدید یافته، گرد آورده است؛ البته شرح حال مفصل آنها را به حلقات دیگری از کتاب که از اعیان آل ابی‌طالب بحث خواهد کرد، احاله داده است.

  در ترجمه هر شخصیت، نسب او ذکر شده و منتهی به ابوطالب شده است. در ترجمه هر شخص همچنین نمونه‌ای از احادیث مروی از او در کتب حدیث و صحاح معتبر ذکر شده است و به جهت رعایت اختصار از استقصای جمیع احادیث پرهیز شده است. تراجم برحسب حروف الفبا ارائه شده است. اولین شخصیت از اولاد ابوطالب، ابواسماعیل ابراهیم بن احمد بن ابراهیم طباطباست که نویسنده پس از ذکر سلسله نسب وی تا علی بن ابی‌طالب(ع)، عبیدالله بن حسین بن ابراهیم را راوی از ابواسماعیل و خود او را نیز راوی از عمویش حسن بن ابراهیم دانسته است. سپس روایتی نبوی منقول از عبیدالله که در امالی شیخ طوسی آمده را نقل کرده است[۱]‏.

  در رابطه با برخی از اعلام، حدیثی نقل نشده و اطلاعات چندانی نیز ارائه نشده است؛ به‌عنوان مثال درباره ابراهیم تاج‌الدین بن احمد بن محمد حسینی، چنین می‌خوانیم: «قال ابن بابويه: نزيل دارالنقابة بالري، فاضل، مقرئ»[۲]‏.

  اما درباره ابوجعفر ابراهیم بن اسماعیل بن جعفر جمّال، از قول ابن منظور، ابن فوطی، ذهبی، فاسی و دیگران اطلاعات مفیدی ارائه شده است[۳]‏.

  در مجموع، کتاب مشتمل بر نسب و شرح حال 693 تن از محدثین از فرزندان ابوطالب و 7607 روایت از منابع مختلف روایی است.

  آخرین شصیت، نفیسه بنت علی بن ابی‌طالب است که شیخ مفید وی را در کتاب ارشاد ذکر کرده و گفته: مادر وی، ام‌ولد بوده است[۴]‏.

  پانویس

  1. ر.ک: متن کتاب، ج1، ص3
  2. ر.ک: همان، ص4
  3. ر.ک: همان، ص5-6
  4. ر.ک: همان، ج3، 542

  منابع مقاله

  متن کتاب.

  وابسته‌ها