القواعد في الفقه الإسلامی

  از ویکی‌نور
  القواعد في الفقه الإسلامی
  القواعد في الفقه الإسلامی
  پدیدآورانابن رجب، عبدالرحمن بن احمد (نویسنده)
  چاپچاپ اول
  موضوعفقه - قواعد فقه حنبلي - قرن 8ق.
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏9ق 24الف / 169/5 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  القواعد في الفقه الإسلامی، اثر حافظ ابوالفرج عبدالرحمن بن رجب حنبلی (متوفی 795ق)، مروری است بر برخی از قواعد فقهی مورد استفاده در فقه شیعه در قسم معاملات.

  ساختار

  کتاب با مقدمه مختصری از نویسنده آغاز و مطالب، بدون تبویب و فصل‌بندی خاصی، دربردارنده تعدادی از قواعد فقهی اسلامی در باب معاملات می‌باشد.

  گزارش محتوا

  در مقدمه، به موضوع کتاب و اشتمال آن بر قواعد فقهی، اشاره شده است[۱].

  در این اثر ابتدا قواعدی فقهی در زمینه خوردن و آشامیدن مطرح شده و موارد حرام و حلال از خورد‌نی‌ها در مورد انواع حیوانات بر طبق این قواعد فقهی معرفی شده است. نویسنده بر این اساس، به تبیین ادله حرمت و حلیت حیوانات حلال‌گوشت و حرام گوشت از جانوران اهلی و وحشی، حکم شرعی خوردن تخم برخی از حیوانات و شیر و روغن گرفته‌شده از آن‌ها پرداخته و مستند قواعد فقهی و نحوه استدلال به آن‌ها را بررسی نموده است[۲].

  آنگاه به بیان قواعدی فقهی در مورد غصب، شفعه، زمین‌های موات، لقطه (حکم شرعی اشیای پیداشده)، ارث و سهم هریک از طبقات ارث‌برنده و نیز موانع ارث پرداخته و ادله فقهی، اعم از ادله روایی و عقلانی مربوط به هریک از فروعات فقهی نام برده‌شده را نیز ارائه نموده است[۳].

  نویسنده کاربرد این قواعد فقهی را در زمینه‌های مختلف معاملات بیان کرده و نمونه‌هایی از استفاده از این قواعد را نیز مطرح کرده و مدارک و مستندات مربوط به آن‌ها را نیز ذکر کرده است[۴].

  برخی از موضوعاتی که قواعد کتاب، بدان پرداخته، عبارتند از: تشابه آب جاری با راکد[۵]، استهلاک نجاست در آب[۶]، نقض وضو به‌وسیله خواب[۷]، وضو با آب غصبی[۸]، استفتاح در نماز[۹]، نماز مریض[۱۰]، نماز مسافر[۱۱].

  وضعیت کتاب

  فهرست مطالب، در انتهای کتاب آمده و در پاورقی‌ها، علاوه بر اشاره به اختلاف نسخ[۱۲]، به توضیح برخی از مطالب متن، پرداخته شده است[۱۳].

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، ص3
  2. ر.ک: بی‌نام
  3. ر.ک: همان
  4. ر.ک: همان
  5. ر.ک: متن کتاب، ص3
  6. ر.ک: همان، ص29
  7. ر.ک: همان، ص342
  8. ر.ک: همان، ص9
  9. ر.ک: همان، ص15
  10. ر.ک: همان، ص11
  11. ر.ک: همان، ص40
  12. ر.ک: پاورقی، ص53
  13. ر.ک: همان، ص126

  منابع مقاله

  1. مقدمه و متن کتاب.
  2. بی‌نام، برگرفته از «شبکه جامع کتاب گیسوم»، دریافت چهارشنبه 23 تیرماه 1400

  وابسته‌ها