الفيوضات الربانية

  از ویکی‌نور
  الفيوضات الربانية
  الفيوضات الربانية
  پدیدآورانعبدالقادر جیلانی، عبدالقادر بن ابی‌صالح (نويسنده) آل‌مدرس‌حسینی‌، باسم (مترجم)
  ناشر[بی نا]
  مکان نشر[بی جا] - [بی جا]
  سال نشر13سده
  چاپ1
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  /ع2ف9 288/84 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  الفیوضات الربانیة اثری از محیي‌الدين عبدالقادر بن موسى بن عبدالله بن يحيى گيلانی(471- 561ق) عارف، صوفى و مؤسس سلسله قادریه در تصوف عرفان و ادعیه است. این اثر به اهتمام نورالدین ابو فهدالدین باسم بن علی بن عبدالملک مدرسی حسینی منتشر شده است.

  کتاب حاضر سخنان، ادعیه و اورادی از نویسنده یاد شده است که توسط اسماعیل بن محمد سعید قادری گیلانی(زنده در 1283ق) جمع‌آوری و تنظیم شده و تحت عنوان الفیوضات الربانیة فی المآثر القادریة نام‌گذاری شده است. [۱] برخی از منابع از این کتاب با عنوان الفیوضات الربانیة فی الاوراد القادریة نیز نام برده‌اند.[۲]

  در آغاز کتاب زندگی‌نامة عبدالقادر گیلانی به‌تفصیل ذکر شده و در بخش نخست آن رسالة «غوثیه» عبدالقادر گیلانی که به «معراجیه» نیز شناخته شده، به‌عنوان مقدمه‌ آمده است.[۳] در ادامه به بیان مقامات، احوال نفس، چگونگی بیعت به شکل تفصیلی پرداخته شده است.[۴] در بخش دیگر کتاب مناقب شیخ عبدالقادر گیلانی به همراه پاره‌ای از اشعار وی ذکر شده است و به دنبال آن اورادی از وی متعلق به ایام هفته و اوقات مختلف روز و شب ذکر گردیده است. علاوه‌برآن برخی از صلوات‌ها و دعاهای منسوب به او نیز در این اثر ذکر شده است.

  پانویس

  1. متن، ص 3
  2. سرکیس، یوس الیان، ج‏1، ص 728
  3. متن، ص 4 و ص 13
  4. رک: همان، ص 4

  منابع مقاله

  1. مقدمه و متن کتاب.
  2. سركيس، يوسف اليان‏. معجم المطبوعات العربية و المعربة. قم. كتابخانه حضرت آیت‌الله‌العظمی مرعشي نجفي(ره). 1410ق. چاپ اول.


  وابسته‌ها