الفرق الإسلامیة في الشمال الإفریقي من الفتح العربي حتی الیوم

  از ویکی‌نور
  الفرق الإسلامیة في الشمال الإفریقي من الفتح العربي حتی الیوم
  الفرق الإسلامیة في الشمال الإفریقي من الفتح العربي حتی الیوم
  پدیدآورانبل، آلفرد (نويسنده) بدوی، عبدالرحمن (مترجم)
  ناشردار الغرب الإسلامي
  مکان نشرلبنان - بیروت
  سال نشر1987م
  چاپ3
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  /ب8 ف4043 236 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  الفرق الإسلامية في الشمال الإفريقي من الفتح العربي حتی اليوم، اثر آلفرد بل، کتابی است پیرامون فرقه‌های اسلامی در شمال آفریقا از زمان فتح آن به دست مسلمانان تا امروز، به زبان فرانسه که توسط عبدالرحمن بدوی به عربی ترجمه شده است.

  اثر حاضر، کتابی است در مطالعه و پژوهش در تاریخ اسلام و گروه‌ها و فرقه‌های مختلف اسلامی در شمال آفریقا از زمان استیلای عرب بر آن تا امروز که به‌واسطه فراوانی مطالب و افق‌های وسیع و تکیه بر منابع مستند، از سایر آثار مشابه آن، متمایز گردیده است و از آن می‌توان به تنوع گرایش‌ها و فراوانی جهت‌گیری‌ها، به‌ویژه در قرون شش‌گانه نخستین هجرت، پی‌ برد[۱].

  اثر حاضر، اولین جلد - و تنها جلد منتشرشده - است که نویسنده در آن، به بررسی تاریخ اسلام و به‌طور کلی، مذاهب اسلامی در مراکش و مغرب پرداخته و تاریخ دینی شمال آفریقای اسلامی را به سه دوره زیر، تقسیم کرده است:

  1. قسمت اول از فتح آفریقا به دست مسلمان تا نیمه قرن پنجم هجری (مصادف با قرن یازدهم میلادی)؛ یعنی از حمله بنی‌هلال به لیبی، تونس و جزایر شرقی آفریقا تا حمله مرابطین به مراکش.
  2. قسمت دوم از نیمه قرن پنجم تا نیمه قرن هفتم هجری (مصادف با قرن سیزدهم میلادی) تا انتهای دولت بنی‌مرین.
  3. قسمت سوم از نیمه دوم قرن هفتم تا قرن سیزدهم و چهاردهم هجری و دوران معاصر[۲].

  نویسنده، مطالعه و پژوهش در قسمت اول را به دلیل کمبود اسناد و متون قابل اعتماد، دشوارترین دوره یاد کرده و ترجیح داده است تا آن را نه بر اساس دوره‌های تاریخی، بلکه بر اساس گرایش‌های عقاید اهل سنت و دیگر مکاتب اسلامی و نیز نیروهای جدیدی که در آن زمان در شمال آفریقا در راه اسلام مبارزه می‌کردند، مورد مطالعه و بررسی قرار دهد[۳].

  این در حالی است که قسمت دوم و سوم، از نظر منابع و مصادر، غنی‌تر هستند؛ اگرچه از نظر تنوع و تمایز و تفاصیل منابع، از غنای کمی برخوردار می‌باشند. در این میان، قسمت سوم، به‌واسطه رشد و شکوفایی تصوف، ظهور جنبش‌های قدرتمند مرابطین و گسترش نفوذ فرقه‌های صوفیانه، ممتاز گردیده است[۴].

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، ص5
  2. ر.ک: همان، ص8
  3. ر.ک: همان
  4. ر.ک: همان، ص8-9

  منابع مقاله

  مقدمه کتاب.


  وابسته‌ها