الفتوحات المکية (تصحیح عبدالعزیز منصوب)

  از ویکی‌نور
  الفتوحات المکية
  الفتوحات المکية (تصحیح عبدالعزیز منصوب)
  پدیدآورانابن عربی، محمد بن علی (نويسنده) سلطان منصوب، عبدالعزیز (محقق)
  ناشرعاصمة الثقافة العربية
  مکان نشریمن
  سال نشر1431ق - 2010م
  چاپ1
  زبانعربی
  تعداد جلد13
  کد کنگره
  الف2ف2 283 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  الفتوحات المكية، مهم‌ترین و مفصل‌ترین اثر عرفانی محی‌الدین بن عربی (560-638ق)، مشهور به شیخ اکبر است. این نسخه از کتاب با مقدمه و تصحیح عبدالعزیز منصوب در سیزده جلد منتشر شده است.

  شیخ اکبر صدها کتاب در زمینه‌های مختلف دینی و ادبی تألیف کرده است؛ به‌طور مثال سه کتاب در تفسیر دارد که یکی از آنها 64 مجلد است. در حدیث نیز 12 کتاب نوشته است و... اما به این آثار کمتر توجه شده و به طبع نوشته‌های عرفانی وی بسنده شده است[۱]‏.

  در مقدمه عبدالعزیز مقالح، تحت عنوان «تقدیم»، از ظلمی که ناسخان و ناشران بر این کتاب روا داشته‌اند (آن را بدون هیچ‌گونه تصحیح چاپ و منتشر کرده‌اند)، سخن رفته است. سپس این طبع از کتاب را تلاشی بزرگ دانسته که عبدالعزیز منصوب قریب به پنج سال با تحقیق و تدقیق و مقایسه نسخه اصلی با نسخه‌های دیگر به انجام رسانیده است[۲]‏.

  محقق در ابتدای اثر به معرفی ابن عربی، اساتید، شیوه عرفانی او، کرامات و تألیفاتش پرداخته است. او در ادامه فتوحات را از مهم‌ترین آثار ابن عربی و به‌منزله اولین موسوعه عرفانی و منبع بدون منازع همه معارف عرفانی پس از قرآن کریم و حدیث نبوی دانسته است[۳]‏. وی در بخشی از مقدمه به معرفی نسخه‌های مختلف کتاب پرداخته است[۴]‏. سپس به نام «رسالة الفتوحات المكية في معرفة الأسرار المالكية و الملكية»، در ابتدای کتاب اشاره کرده است. ابن عربی در ابتدا تصور می‌کرده که حجم کتاب کم خواهد بود، لذا نام «رساله» را بر آن اطلاق کرده است. با توسعه کتاب آن را نه بار «الفتح المكي» و 28 بار «الفتوحات المكية» نامیده است[۵]‏.

  از جمله ویژگی‌‎هایی که محقق در این کتاب مشاهده کرده، احترام فراوان ابن عربی است به ائمه مذاهب فقهی به این اعتبار که از اکابر اولیا هستند. او بر اجتهادات همه مذاهب فقهی احاطه داشته و با وجود اختلافات آنها با یکدیگر، به تمامی این اجتهادات تسلیم بوده و تصدیق می‌کرده است[۶]‏.

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، ج1، ص12
  2. ر.ک: تقدیم، همان، ص7
  3. ر.ک: مقدمه، همان، ص37
  4. ر.ک: همان، ص41-39
  5. ر.ک: همان، ص41
  6. ر.ک: همان، ص44

  منابع مقاله

  تقدیم و مقدمه محقق.


  وابسته‌ها