الفتوحات الإلهية في شرح المباحث الأصلية

  از ویکی‌نور
  الفتوحات الإلهية في شرح المباحث الأصلية
  الفتوحات الإلهية في شرح المباحث الأصلية
  پدیدآورانابن عجیبه، احمد (نویسنده) محمود، عبدالرحمن حسن (محقق و مقدمه‌نویس)
  ناشرعالم الفکر
  مکان نشر[مصر]
  سال نشر[--13]
  چاپچاپ یکم
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏الف27 ف2 / 284/3 BP

  الفتوحات الإلهية في شرح المباحث الأصلية، تألیف ابن عجیبه‌، ابوالعباس احمد بن محمد بن مهدی بن عجیبه حسنى‌ (1160 یا 1161- شوال 1224ق‌/1747 یا 1748- نوامبر 1809م‌) عارف‌، مفسر و دانشمند مراکشى قرن دوازدهم هجری، کتابی است به سبک شاعرانه، در عرفان اسلامی که آداب طریقت و اسرار حق و چگونگی عروج سالک از مقام عبودیت به مقام قصد و از آنجا به مقام شهود و عیان را با عبور از حالات مختلف، بیان می‌کند.

  این کتاب در واقع شرح منظومه عرفانى ابوالعباس احمد بن محمد بن یوسف نجیبی، معروف به ابن بناء سرقسطى است‌ که ابن عجیبه آن را به اشاره شیخ خود سیدی محمد بوزیدی تألیف کرده است[۱].

  روش شرح کتاب، به‌صورت: «قال:...، قلت:...» می‌باشد؛ بدین صورت که ابتدا یک بیت از اشعار، ذکر گردیده و سپس در ادامه، به شرح مفردات و واژگان و سپس، معنای آن بیت، پرداخته شده است[۲].

  این کتاب یک بار در 1331ق‌، ذیل «إيقاط الهمم» در قاهره به چاپ رسیده و بار دیگر به تحقیق عبدالرحمان حسن محمود در 1983م در همان جا طبع و نشر شده است[۳].

  پانویس

  1. ر.ک: مجتبایی، فتح‌الله، ج4
  2. ر.ک: متن کتاب، ص2
  3. ر.ک: مجتبایی، فتح‌الله، ج4

  منابع مقاله

  1. متن کتاب.
  2. مجتبایی، فتح‌الله، مقاله شماره 1495، «دائرةالمعارف بزرگ اسلامی»، زیر نظر کاظم موسوی بجنوردی، تهران، مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی

  وابسته‌ها