العنعنة من صيغ الأداء للحديث الشريف

  از ویکی‌نور
  العنعنة من صیغ الأداء للحدیث الشریف
  العنعنة من صيغ الأداء للحديث الشريف
  پدیدآورانحسینی جلالی، محمدرضا (نویسنده)
  عنوان‌های دیگرالکافی. شرح تاریخها، دلالتها، و قیمتها العلمیه في الکافي
  ناشرمؤسسه علمی فرهنگی دار الحديث، سازمان چاپ و نشر
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1387 ش یا 1429 م
  چاپ1
  شابک978-964-493-338-7
  موضوعاحادیث شیعه - قرن 4ق. کلینی، محمد بن یعقوب، - 329ق. الکافی. اصول - نقد و تفسیر
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏129‎‏ ‎‏/‎‏ک‎‏8‎‏ ‎‏ک‎‏20235
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  العنعنة من صيغ الأداء للحديث الشريف في الكافي تألیف سيد‌ ‎محمدرضا حسینى جلالى است. نویسنده در این کتاب، از تمسّک به سند معنعن بحث کرده و ضمن برشمردن و توضیح اهمیت آن، اشاراتی نیز به تاریخ و چگونگی دلالت این نوع از سند در بحث حدیث شناسی نموده است.

  از نکات مهمّی که نویسنده در باب پرداختن به این بحث مطرح می‌کند، موضوع طریقیت حدیث معنعن برای رسیدن به سنّت مطهّر و استنباط احکام شرعی است که نشان می‌دهد بعد از کلام خداوند، طریق حدیث، بهترین طرق در این امر خطیر است.

  ساختار

  مباحث کتاب، از مقدّمه و چهار فصل و خاتمه، تشکیل یافته است.

  گزارش محتوا

  در مقدّمه، هشت راه برای نقل حدیث مطرح شده است. در فصل اوّل، از معنای لغوی «عنعنه» بحث شده و فرق بین «عن» و «مِن» در سند بیان شده است. هم چنین مفهوم و معنای اصطلاحی و مورد استفاده آن در مباحث تفسیری و فقهی و شیوه‌های مختلف و متفاوت استعمال آن در موارد گوناگون و با متعلّق‌های گوناگون بررسی شده است.

  فصل دوم، به بیان تاریخ «عنعنه» اختصاص یافته است. بیان موارد استفاده آن نزد قدما و هم چنین متأخّران و معرفی بعضی از تراث حدیثی و بحث از دایره و وسعت این بحث، از مباحث این فصل است.

  در فصل سوم، موارد استعمال و اشکال گوناگون آن بیان شده است. نویسنده در این باب، هم به طریق و چگونگی نقل و شکل و شیوه گویش چنین حدیثی اشاره می‌کند و هم به اهداف و کاربردهای آن می‌پردازد و ضمن بیان مصادیق و مثال‌های مختلف، فرق‌های میان موارد را نیز توضیح می‌دهد.

  در فصل چهارم، با عنوان «العنعنة والطرق»، رابطه حدیث معنعن را با راه‌های هشت گانه نقل روایت و کیفیت و شیوه استفاده در این گونه از احادیث را در میان راه‌های استفاده از حدیث، توضیح داده است.

  در خاتمه نیز، خلاصه‌اى از مباحث كتاب مطرح گشته است.[۱]

  پانويس


  منابع مقاله

  ر.ک: پایگاه اطلاع رسانی حدیث شیعه