الطراز الأول و الكناز لما عليه من لغة العرب المعول

  از ویکی‌نور
  (تغییرمسیر از الطراز)
  الطراز الأول و الکناز لما علیه من لغة العرب المعول
  الطراز الأول و الكناز لما عليه من لغة العرب المعول
  پدیدآورانمؤسسة آل‌ البيت عليهم‌السلام لاحياء التراث (محقق) مدنی، سید علی‌خان (نویسنده)
  عنوان‌های دیگررسالة في أغالیط القاموس مستلة من کتاب
  ناشرمؤسسة آل البیت علیهم‌السلام لإحیاء التراث
  مکان نشرمشهد مقدس - ایران ج: 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
  سال نشر1426 ق
  چاپ1
  شابک978-964-319-478-7
  موضوعزبان شناسان عرب

  زبان عربی - اصطلاح‌ها و تعبیرها

  زبان عربی - تحقیق

  زبان عربی - واژه‌نامه‌ها

  فقه اللغه عربی

  مدنی، علی خان بن احمد، 1052 - 1120؟ق. - نقد و تفسیر
  زبانعربی
  تعداد جلد14
  کد کنگره
  ‏PJ‎‏ ‎‏6620‎‏ ‎‏/‎‏م‎‏4‎‏ت‎‏4
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  الطراز الأول و الكناز لما عليه من لغة العرب المعول اثر سيد‌ ‎على بن احمد بن محمد معصوم الحسينى معروف به ابن معصوم مدنى، از دائرةالمعارف‌هاى بزرگ لغت است كه مؤسسه آل البيت(ع) لاحياء التراث به تحقيق آن همت گماشته و در چهارده جلد منتشر كرده است.

  ديدگاه‌هاى انتقادى مؤلف يكى از مقوله‌ها و ميدان‌هایى است كه وى به خوبى وارد آن شده، و از عهده آن نيز برآمده است. او به شدت از اسماعيل بن حمّاد جوهرى (393ق) دفاع كرده و لغزش‌هاى فيروزآبادى را روشن كرده است. وى حقايق گرانبهاى صحاح اللغة را نشان مى‌دهد.

  ساختار

  تمام جلد اول كتاب مقدمه‌اى تحقيقى ارزشمندى به قلم سيد‌ ‎على شهرستانى است.مؤلف كتاب را بر اساس لام الفعل سپس فاء الفعل و به ترتيب حروف الفبا تنظيم نموده و به تعداد حروف الفبا باب قرار داده و ذيل هر بابى به تعداد حروف الفبا طبق فاءالفعل فصل قرار داده است. متأسفانه مؤلف نتوانسته است كه كتاب را به اتمام برساند و فقط تا پایان حرف عين به نگارش درآورده است.

  گزارش محتوا

  محقق كتاب، سيّد على شهرستانى، مقدمه مفصلى بر كتاب نوشته است كه جلد اول كتاب را پوشش داده است.اين مقدمه در دو بخش تنظيم شده است: بخش اول بررسى روشهاى لغوى و شرح اصطلاحات كتاب‌هاى لغت است. بخش دوم آن در بيان و معرفى كتاب الطراز و ذكر خصوصيات و امتيازات آن بر ساير معجم‌هاى لغوى است. در اين مقدمه علاوه بر موارد ذكر شده زندگی‌نامه مؤلف، رموز كتاب و چند تصوير از نسخ خطى كه محقق به آن اعتماد كرده و فهرستى از كتبى كه مؤلف از آن استفاده كرده ذكر شده است.

  وى شيوه خود در تأليف كتاب را اين‌گونه توصيف كرده است: «من نخست به لغت عامه پرداخته‌ام؛ آن‌گاه لغات خاص قرآن را ذكر كرده‌ام، بعد اثر را بحث نموده، سپس به مصطلح و مَثَل پرداخته‌ام.» پس ترتيب كتاب بدين‌گونه است: 1. لغت عامه و مجاز؛ 2. كتاب؛ 3. اثر؛ 4. مصطلح؛ 5. مثل.

  وضعيت كتاب

  در انتهاى جلد اول فهرست منابع و مطالب كتاب آمده است.

  منابع مقاله

  مقدمه و متن كتاب


  وابسته‌ها