الصوفيون

  از ویکی‌نور
  الصوفيون
  الصوفيون
  پدیدآورانشاه، ادریس (نویسنده)

  ق‍ن‍ديیل‌، ب‍يیوم‍ی‌ (مترجم)

  فؤاد، ها‌له‌ احمد (مقدمه‌نویس)
  ناشرالمرکز القومي للترجمة
  مکان نشرمصر - قاهره
  سال نشر2015م.
  چاپچاپ دوم
  شابک978-977-92-0234-1
  موضوعش?ص? / 281 BP
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره

  الصوفيون تألیف ادریس‌شاه، کتابی است در معرفی تصوف و شرح حال، برخی از اعلام و بزرگان آن، که با ترجمه عربی بیومی قندیل، به چاپ رسیده است.

  از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های اثر حاضر، آن است که علاوه بر ارائه شناخت و معرفتی مفید از درون نظام صوفیانه به خواننده، متنی ممتاز و منحصربه‌فرد، همراه با ظرافت و تازگی و درعین‌حال، پیچیده و عمیق، در اختیار وی قرار می‌دهد. این در حالی است که نویسنده، به ماهیت خاص و مبهم متن خود و اشکالات و ایرادات علمی یا دانشگاهی که ممکن است درباره نوشتار وی مطرح شود، کاملا واقف بوده، ولذا کتاب خویش را با کلمات و عباراتی کاملا تدافعی، آغاز نموده است و چنین گفته است: «آخرین هدف من از نوشتن این کتاب، آن است که هرکسی متوجه شود موضع آن موضعی در مخالفت با شیوه مدرسی یا دانشگاهی است»[۱].

  نویسنده از آن دسته از دانشمندان و علمای شرق و غرب که شجاعانه، زندگی خود را وقف کردند تا ادبیات صوفیانه را با روش‌های خاص خود در دسترس همگان قرار داده و موجب اعتلا و پیشرفت آن شوند، ستایش کرده است؛ کسانی که در بسیاری از موارد، صادقانه و امانت‌دارانه، اظهارات صوفیان را ضبط نموده و آن را در اختیار دیگران قرار داده‌اند[۲].

  پانویس

  1. ر.ک: تقدیم، ص7
  2. ر.ک: همان

  منابع مقاله

  تقدیم.


  وابسته‌ها