الشيعة في الإسلام

  از ویکی‌نور
  الشیعة في الإسلام
  الشيعة في الإسلام
  پدیدآورانمرکز بقیه الله الاعظم(ع) للدراسات و النشر (گردآورنده)

  بهاءالدین، جعفر (مترجم)

  طباطبایی، سید محمدحسین (نویسنده)
  عنوان‌های دیگرشیعه در اسلام. عربی
  ناشربيت الکاتب
  مکان نشربیروت - لبنان
  سال نشر1999 م
  چاپ1
  موضوعشیعه - تاریخ شیعه - عقاید
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏211‎‏/‎‏5‎‏ ‎‏/‎‏ط‎‏2‎‏ ‎‏ش‎‏9043
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  الشيعة في الإسلام، ترجمۀ عربى كتاب «شيعه در اسلام» علامه محمدحسین طباطبايى؛ صاحب تفسير «الميزان» است كه به تحقيق و پژوهشى ژرف در معرفى شيعه با در نظر گرفتن تمام جوانب موضوع مى‌پردازد و تفكر شيعى را به كسانى كه نسبت به آن ناآگاهند مى‌شناساند. در اين كتاب مؤلف به سؤالات مطرح در مورد شيعه و عقايد ايشان پاسخ گفته و شبهاتى را كه از جانب دشمنان شيعه متوجه ايشان گشته ردّ و ابطال مى‌نمايد. نویسنده به هيچ وجه متعرض عقايد اهل سنت دربارۀ موضوعات مطرح در كتاب نگرديده و فقط به دفاع از اصالت مذهب تشيع اثناعشرى پرداخته و خاستگاه آن را معرفى نموده است.

  ساختار

  كتاب داراى سه فصل است كه ضمن آنها تاريخ و پيشينۀ شيعه، اعتقادات و ديدگاه‌هاى ايشان و نيز علوم آنها بيان مى‌گردد.

  گزارش محتوا

  فصل اول، به سرآغاز پيدايش اين مذهب، فرقه‌هاى مختلف شيعه؛ همچون زيديه، اسماعيليه و اثناعشريه، موارد اختلاف ديدگاه فيمابين زيديه و اسماعيليه از يك سو و شيعه اثناعشرى از سوى ديگر و نيز ارائه تاريخچه‌اى مختصر از شيعه اختصاص يافته است.

  فصل دوم، به معرفى انديشۀ دينى شيعى اختصاص يافته و ضمن آن معناى انديشۀ دينى بيان و منابع اساسى انديشه دينى از ديدگاه اسلام و راه‌هایى كه اسلام براى دستيابى به انديشۀ دينى فراروى افراد قرار داده است، معرفى گرديده است.اين طرق و راه‌ها عبارتند از: مراجعه به ظواهر؛ همچون ظاهر قرآن، حديث صحابه و...، مباحث عقلى و كشف و شهود.

  در فصل سوم، ديدگاه شيعه اثناعشرى در مورد اصول دين؛ همچون توحيد حق تعالى و نيز صفات خداوند، قضا و قدر، اراده و اختيار، نبوت و شناخت نبى(ص)، وحى، معاد و امامت بيان گرديده است. در پایان اين فصل هم تاريخچۀ مختصر زندگانى ائمۀ دوازده گانه شيعه مطرح گرديده و دربارۀ ظهور حضرت مهدى عجل‌اللّه‌تعالى فرجه الشريف بحث و بررسى صورت گرفته است.

  نسخه شناسى

  ترجمۀ حاضر نخستين بار در سال 1999م توسط انتشارات «بيت الكاتب للطباعة و النشر» بيروت منتشر شد. مترجم اثر آقاى جعفر بهاءالدين است كه آن را از فارسی به عربى ترجمه نموده است.

  نسخه حاضر در برنامه تجديد چاپ نسخۀ پيشين است كه در قطع رقعى با جلد شوميز در 220 صفحه توسط «مركز بقية اللّه الاعظم(ع) للدراسات و النشر» صورت گرفته است. نوبت چاپ و سال انتشار آن نامعلوم است.

  منابع مقاله

  1. مقدمه مترجم.
  2. متن كتاب.

  وابسته‌ها