السلفية بين أهل السنة و الإمامية

  از ویکی‌نور
  السلفیه بین أهل السنة و الإمامیة
  السلفية بين أهل السنة و الإمامية
  پدیدآورانكثیری، محمد (نویسنده)
  ناشرمرکز الغدير للدراسات الإسلامية
  مکان نشربیروت - لبنان
  سال نشر1418 ق یا 1997 م
  چاپ1
  موضوعاسلام - فرقه‌ها - مطالعات تطبیقی

  اهل سنت و سلفیه

  سلفیه - مطالعات تطبیقی

  شیعه و سلفیه
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏238‎‏/‎‏5‎‏ ‎‏/‎‏ک‎‏2‎‏س‎‏8
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  السلفية بين أهل السنة و الإمامية، اثر سید محمد کثیری، کتابی است کلامی، که نویسنده آن به بررسی، نقد و تفسير عقاید و تاریخ سلفيه پرداخته است.

  انگیزه تألیف

  كثيرى در مقدمه خود مى‌نويسد، در كشور مغرب عربى مذهب مالكى رواج داشته و مردم نسبت به ديگر مذاهب اسلامى آگاهى چندانى ندارند، وجود اختلافات فكرى و عقيدتى جديد سبب تشتت آراء و افكار اختلاف در احكام فقهى پراكندگى جامعه شده است. اين مسئله ذهن او را به خود مشغول كرده، براى خروج از اين بحران، تصميم به تحقيق و بررسى علل و اسباب آن مى‌گیرد و تلاش مى‌كند كسانى كه اين بحران‌ها را هدايت مى‌كنند، بشناسد و چون در كشور مغرب مراجع و مصادر لازم و كافى براى شناخت مذاهب اسلامى كم بوده است، به شرق مسافرت كرده و كتاب حاضر را كه جواب صدها سئوال در زمينه عقايد و مذاهب است، مى‌نگارد (به رشته تحرير در مى‌آورد).

  وى در ادامه مى‌گويد: او سعى كرده علت اختلافات دينى و اسباب و عوامل آن را در عصر حاضر روشن كند. و كسانى كه پشت پرده فتنه‌هاى مذهبى را هدايت كرده و جنگ‌هاى طايفه‌اى را به راه انداخته و وحدت مسلمانان را از بين برده‌اند، بشناساند. سپس مى‌نويسد: سر منشاء اختلافات و فتنه‌ها را بايد در نحوه مشكل‌گیرى مذهب حنفى جستجو كرد. بايد نحوه دعوت و انتشار و ارتباط آن با مخالفين مورد بررسى قرار گرفته، عقايد و خصوصيات فقهى آن نقد و بررسى گردد تا چگونگى مشكل‌گیرى سلفى‌ها روشن شود.

  به گفته مؤلف هدف اين كتاب پاسخ بسيارى از مغالطات سلفى‌هاست، روشى كه ريشه در مذهب حنبلى دارد.

  ساختار و گزارش محتوا

  كتاب دو باب دارد، باب اول چهار فصل و باب دوم دو فصل؛ باب اول درباره پيشينه تاريخى و مذهبى سلفى‌ها است و در چند فصل به آن پرداخته شده است:

  1. در تعريف سلفيه و حشويه و اهل سنت و شيعه اماميه.
  2. در تعريف مذهب حنبلى و نقش سياست در گسترش مذاهب فقهى، احمد بن حنبل و عصر او، و مذهب فقهى و اصولى وى.
  3. درباره تقى‌الدين ابوالعباس بن تيميه حرانى حنبلى، و نقش او در عقل‌گرايى حشويه و براه انداختن جنگ‌ها و فتنه‌ها بين مسلمانان و ارتباط او با تصوف.
  4. درباره محمد بن عبدالوهاب نجدى حنبلى و قيام و عوت سلفيه حشويه در بلاد نجد. اين فصل بيشترين بخش كتاب را به خود اختصاص داده است، اعمال ضد انسانى و اسلامى وهابيت، جنگ‌ها و فتنه‌هاى اين فرقه متبدعه و مخالفت‌هاى علماى اهل سنت و اماميه مورد بررسى قرار گرفته، افكار، عقايد و عملكرد آنها در كشورهاى ديگرد مورد نقد و بررسى قرار گرفته، به دروغ‌هاى آنها بر ضد شيعه اشاره و تحريف كتب و مطالب متنوع و فراوان ديگرى را افشاء كرده است.

  باب دوم: در مخالفت‌هاى اهل سنت و شيعه اماميه با سلفى‌ها كه دو فصل دارد:

  1. به ديدگاه‌ها و عقايد اهل سنت در مقابل سلفى‌ها اشاره شده و بحث‌هاى مختلفى نظير عبادت، توسل، شفاعت و زيارة قبور را از منظر آنان نقد و بررسى كرده است.
  2. ديدگاه‌ها و عقايد شيعه اماميه در مواجهه و مقابله با سلفى‌ها.

  مؤلف ريشه‌هاى آن را در وقايع صدر اسلام نظير غصب فدك و رنج‌هاى شیعیان به دست امويين و عباسيين جستجو و تتبع كرده است. وى در خاتمه به نشر اكاذيب عليه جمهورى اسلامى ایران از سوى وهابى‌ها و رديه‌هاى مستبصرين عليه سلفى‌ها پرداخته و مطالب مفيدى را ارائه داده است.

  مؤلف سيد‌ ‎محمد كثيرى، اهل مغرب است. وى در علم جامعه شناسى دينى تخصص دارد. مذهب او تا قبل از شروع تحقيقاتش مالكى بوده، اما با توجه به مطالب كتاب و دفاع او از تشيع در مقابل سلفى‌ها و قسمت آخر مقدمه‌اش كه دعوت به عقايد شيعه كرده و همگان را به دفاع و تبليغ ان دعوت كرده است، مذهب فعلى او تشيع است.

  معرفى نسخه

  نسخه حاضر در بيروت توسط الغدير للدراسات الاسلامىة به سال 1418ق چاپ اول را به خود ديد اين كتاب چند بار تجديد چاپ شده و اخيرا در سال 1387ش برابر با 1429ق در قم توسط مؤسسه دائرةالمعارف للفقه الاسلامى طبعا لمذهب اهل‌البيت عليهم‌السلام چاپ شده است.

  كتاب داراى پاورقى و تعليقات از خود مؤلف است كه آدرس مصادر و مراجع و شرح برخى مطالب را در آن آورده است. وى در پایان كتاب اضافه بر فهرست منابع فهرست كاملى از مصادر را ذكر كرده است، مؤلف در اين تألیف از كتب مختلف اهل سنت و شيعه اماميه بهره جسته است و از مجلات و كتب مؤلفين معاصر شيعه هم مصادر زيادى را نقل كرده است.

  مؤلف در بخشى از كتاب تأليفات زيادى كه در رد وهابيت به رشته تحرير در آمده، به نقل از منابع شيعى ذكر شده است.

  منابع مقاله

  1. مقدمه كتاب و متن كتاب.
  2. پايگاه مجلات.
  3. كتابخانه نور.

  وابسته‌ها