التفسير العرفاني للقرآن الكريم

  از ویکی‌نور
  التفسير العرفانیللقرآن الكريم
  التفسير العرفاني للقرآن الكريم
  پدیدآورانذوالنون مصری، ثوبان بن ابراهیم (نویسنده) هندی، محمود (محقق)
  ناشرمکتبة مدبولی
  مکان نشرمصر - قاهره
  سال نشر2007م
  چاپیکم
  شابک977-17-4281-7
  موضوعتفاسير عرفانی- قرن 3ق.
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏ ‎‏/‎‏ذ‎‏9‎‏ت‎‏7 / 100 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  التفسير العرفانی للقرآن الكريم، مجموعه‌ای از کلمات عرفانی ذوالنون مصری در تفسیر قرآن است که در آثار صوفیانه سده‌های میانه موجود است و محمود هندی این کلمات را بر اساس سوره‌های قرآن، مرتب کرده است.

  مهم‌ترین ویژگی کتاب تفسیر صوفی و عرفانی ذوالنون مصری، آمیختگی تجربیات شخصی وی با داشته‌های معرفتی و ذوقی او می‌باشد. وی هرگاه که به تفسیر و تأویل آیات می‌پردازد، به ظاهر زبان و معانی عام آن بسنده نکرده، بلکه بدون فراط و تفریط، از آن فراتر رفته و به الهامات اشاره نموده و در این کار، از وسعت اطلاعات، دانش گسترده و ذوق و خلاقیت خود و ساحت خود در مناطق مختلف تمدن‌های باستان و شناخت زبان، فرهنگ و تاریخ آنها، بهره برده است و چون مصر در آن روزگار، مهد تمدن‌ها و اصل اکثر ادیان بود، مردمانش ایمان و عقاید مذهبی داشته و به زیاده‌گویی و تفاسیر سخت‌گیرانه تمایلی نداشتند؛ ازاین‌رو، ویژگی کلی نوشته‌های ذوالنون، خصلت روشنگرانه‌ای بود که در نوشته‌های تفسیری عرفانی صوفیانه وی، به‌وضوح دیده می‌شود[۱].

  به‌منظور آشنایی بیشتر با این کتاب، به تفسیر چند آیه از آن اشاره می‌شود. به‌عنوان مثال، وی در تفسیر آیهRa bracket.png وَبِالْآخِرَةِ هُمْ يُوقِنُونَ [بقرة–4] La bracket.png می‌گوید: یقین چیزی است که خداوند در قلب انسان قرار می‌دهد تا به‌واسطه آن، به‌خاطر دیدن آخرت و آنچه در آن است، شک از بین برود[۲] و یا در تفسیر آیه شریفه 93 سوره بقره: Ra bracket.png ...سَمِعْنَا وَ عَصَیْنَا... [بقرة–93] La bracket.png ، گفته است: شادمانی بر معصیت در صورت دستیابی به آن، از خود معصیت شدیدتر است[۳]. درباره آیه شریفه 114 سوره بقره: Ra bracket.png لَهُمْ فِي الدُّنْيا خِزْيٌ [بقرة–114] La bracket.png ، از وی سؤال شده است که دنیا و آخرت از آن کیست؟ و او در پاسخ گفته است: دنیا برای کسی که آن را ترک کند و آخرت از آن کسی است که در طلب آن باشد[۴].

  پانویس

  1. مقدمه، ص28- 29
  2. متن کتاب، ص40
  3. همان، ص42
  4. همان، ص43

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.


  وابسته‌ها