الأنساب سمعاني

  از ویکی‌نور
  الأنساب سمعاني
  الأنساب سمعاني
  پدیدآورانسمعانی، عبدالکریم بن محمد (نویسنده) بارودي، عبد الله عمر (مصحح)
  ناشردار الکتب العلمية
  مکان نشرلبنان - بيروت
  سال نشر1408ق. = 1988م.
  چاپيکم
  موضوعکشورهاي اسلامي - نسب نامه - متون قديمي تا قرن 14

  نسب شناسي - متون قديمي تا قرن 14 نامهاي جغرافيايي - تلفظ نامهاي عربي - متون قديمي تا قرن 14 عراب - سرگذشتنامه - متون قديمي تا قرن 14

  کشورهاي اسلامي - تلفظ
  تعداد جلد5
  کد کنگره
  ‏ ‎‏س‎‏8‎‏الف‎‏8 / 1549/5 ‏CS‎‏

  الأنساب تألیف عبدالكريم السمعانى؛ تقديم و تعليق عبد اللّه عمر البارودى، از آثار قرن ششم هجرى تأليف يكى از علما و محدثان اهل سنت مرو(506-562 ق) و از كتب مهم در موضوع علم انساب و رجال است كه مى‌توان در زمرۀ زندگينامه‌هاى عام از آن ياد كرد.

  كتاب براساس ترتيب الفبايى نسبها، عمدتا شهرها و قبيله‌ها و قريه‌ها، تنظيم‌شده و ذيل هرنسبت - مثلا «البازى» قريه‌اى از قراى مرو - ابتدا مختصرى در باب آن و سپس نام رجال و علمايى كه به آن نام و نسب معروفند، همراه با مختصرى از شرح حال آنان آمده است.

  صاحبان شرح‌حال بيشتر از طبقۀ فقها و علما هستند، لكن كتاب ازشرح‌ حال ديگر طبقات مشاهير خالى نيست.

  مؤلف در آغاز به ذكر رواياتى از پيامبر(ص) در فضيلت علم انساب پرداخته و سپس فصولى را به معرفى نسبت پيامبر(ص)، بنى هاشم، قريش و ديگر انساب عرب اختصاص داده و سپس به ذكر الفبايى انساب و شرح‌ حالها پرداخته است.

  كتاب از حيث اشتمال بر اطلاعات سودمند جغرافيايى دربارۀ قرا و بلادى كه مشاهير مذكور در كتاب به آن منسوبند و نيز اطلاعاتى در باب محله‌ها و مساجد و آثار تاريخى كهن و وجه تسميۀ برخى شهرها حائز اهميت است.

  از ديگرمزاياى اين تأليف ذكر منابعى است كه مؤلف در تأليف خويش از آنها بهره جسته است؛ بويژه كه برخى از آنها در حوادث ايام از ميان رفته و نشانى از آنها در جاى ديگر نيست.

  مصحح در آغاز، بحثى مختصر در باب علم انساب و معرفى مؤلف و كتاب دارد و تعليقات و توضيحات سودمندى به كتاب افزوده، لكن كتاب فاقد فهارس فنى است.

  كتاب پيش از اين، در ده جلد در حيدرآباد هند به طبع رسيده بوده است.[۱]

  پانویس

  1. ر.ک: روغنی، شهره، ص174-175

  منابع مقاله

  روغنی، شهره، کتابشناسی گزیده توصیفی تاریخ و تمدن ملل اسلامی، تهران، سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها(سمت)، 1382ش

  وابسته‌ها