اقتصاد در اندیشه امام خمینی(س)

  از ویکی‌نور
  اقتصاد در اندیشه امام خمینی(س)
  اقتصاد در اندیشه امام خمینی(س)
  پدیدآورانخمینی‌، روح الله، رهبر انقلاب و بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران (نويسنده) مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) (محقق)
  ناشرمؤسسه تنظيم و نشر آثار امام خمينی(س)
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر1387ش
  چاپ1
  شابک978-964-335-956-0
  موضوعاسلام و اقتصاد - مقاله‌ها و خطابه‌ها - خمینی، روح الله، رهبر انقلاب و بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران، 1279 - 1368 - پیام‏ها و سخنرانی‏ها - خمینی، روح الله، رهبر انقلاب و بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران، 1279 - 1368 - مقاله‎‌‌ها و خطابه‎‌‌ها - خمینی، روح الله، رهبر انقلاب و بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران، 1279 - 1368 - نظریه درباره اقتصاد
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  /‎‏الف‎‏7خ8 1574/5 DSR
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  اقتصاد در اندیشه امام خمینی(ره)، دفتر چهل‌وششم از آثار موضوعی تبیان است. در این اثر دیدگاه‌ها و نظرات امام در رابطه با اقتصاد اسلامی و ویژگی‌های آن مطرح شده است.

  تبیان اقتصادی، برگ سبزی است که برای تشنگان اقتصاد از دیدگاه اسلام تدوین شده است. اندیشه‌های تابناک و پرفروغ حضرت امام خمینی(ره) در زمینه اقتصاد - هرچند توسط ایشان در قالب یک مکتوب تدوین نشده است - ‌اما چارچوبی نظام‌یافته دارد و مبتنی بر اصول اسلامی و حاکی از دقت و قابلیت استناد دیدگاه‌های آن ‌حضرت است[۱]‏.

  این مجموعه که در قالب یازده فصل و زیرفصل‌های متعدد تدوین شده است، طی دو مرحله با حجم کار وسیعی به شکل موجود تبدیل شده است. در مرحله اول از فرایند تدوین این مجموعه، ابتدا منابع مختلف موجود که مرقومات و فرمایشات آن‌ حضرت را به‌صورت مکتوب ارائه کرده‌اند، جمع‌آوری شده است. هریک از این منابع توسط دو محقق به‌طور هم‌زمان مطالعه شده است و مطالب اقتصادی آن استخراج و در قالب فیش تنظیم شده و در قالب موضوعات کلی طبقه‌بندی شده است. پس از مراحلی این فیش‌ها دسته‌بندی و در قالب عنوان‌های اصلی و فرعی و به‌ترتیب موضوع هر فیش تدوین شده است. عنوان‌های هر فیش بار دیگر بررسی و ویرایش شده و در قالب وضع موجود تقدیم علاقه‌مندان شده است[۲].‏

  خطوط کلی اقتصاد اسلامی، دولت و اقتصاد، منابع و ثروت‌های ملی، مشارکت عمومی، کشاورزی، صنعت، نفت، بانک‌داری، بازار و بخش خصوصی، اقتصاد و جنگ تحمیلی و اقتصاد بین‌الملل، عناوین فصل‌های کتاب است. در فرازی از کتاب چنین آمده است: «اسلام، دارای فرهنگ غنی انسان‌ساز است... اقتصاد را به‌صورتی سالم و بدون وابستگی، به نفع همگان، در رفاه همه مردم، با اهمیت به مستمندان و ضعیفان، بارور می‌کند و برای رشد بیشتر کشاورزی و صنعت و تجارت کوشش می‌نماید»[۳]‏.

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، صفحه الف
  2. ر.ک: همان، صفحه ب
  3. ر.ک: متن کتاب، ص9

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.


  وابسته‌ها