اعترافات قديس آگوستين

  از ویکی‌نور
  اعترافات قديس آگوستين
  اعترافات قديس آگوستين
  پدیدآورانآگوستين، قديس (نويسنده) میثمی، سایه (مترجم)
  ناشردفتر پژوهش و نشر سهروردی
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر1381ش
  چاپ3
  شابک964-6980-17-1
  موضوعآوگوستین قدیس، 354‏-‏ 430م. - سرگذشت‌نامه - قدیسان مسیحی ‏-‏ سرگذشت‌نامه
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  /‎‏آ‎‏8‎‏ الف‎‏65 65 BR
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  اعترافات قدیس آگوستین، در واقع مناجاتی خالصانه و پرسوزوگداز از زبان عاشقی دردمند است، به‌گونه‌ای که آدمی را به یاد «المنفذ من الضلال» غزالی در عالم اسلام می‌اندازد. کتاب با ترجمه سایه میثمی منتشر شده است.

  آگوستین که می‌توان او را نخستین متفکر بزرگ مسیحی دانست که در سراسر قرون وسطی تأثیری شگرف داشته است و به مدت هشت قرن، یعنی تا ظهور آکویناس در قرن سیزدهم یگانه فیلسوف مؤثر در آرای اندیشمندان است، در این کتاب بی‌پروا علیه نفس گناه‌کار خود اقامه دعوا می‌کند و در این راه از رسوایی این جهانی ذره‌ای بیم به خود راه نمی‌دهد. او در این کتاب گریبان مقام کلیسایی خود را در برابر معشوق چاک می‌کند و به گناهانی که در طول زندگیش مرتکب شده، خاضعانه اعتراف می‌کند.

  کتاب در سیزده فصل (دفتر) نوشته شده است. ده فصل نخست کتاب قطع نظر از برخی فقرات که در آن‌ها به برخی دیدگاه‌های فلسفی از قبیل آرای افلاطونیان اشاره رفته است، شرح درد فراق نویسنده است پیش از آنکه به آغوش معشوق بازگردد و از این‌روی، حتی برای ناآشنایان به فلسفه نیز می‌تواند جذاب باشد.

  در سه فصل واپسین کتاب آگوستین به تأویل سفر تکوین (پیدایش) می‌پردازد و در مقام حکیمی متأله، اندیشه‌های خود را بیان می‌کند. در حقیقت در این کتاب می‌توان دامنه وسیعی از آرای آگوستین و حوزه‌های گوناگون اعم از معرفت‌شناسی، اخلاق، خداشناسی، جهان‌شناسی، فلسفه تاریخ و سیاست، زبان و معنا و فلسفه ذهن روبه‌رو شد. اما آنچه در این کتاب آشکارا نمایان است، تقدم ایمان بر عقل است[۱].

  پانویس

  1. ایزانلو، رمضانعلی و همکاران، ص211

  منابع مقاله

  ایزانلو، رمضانعلی و همکاران، کتاب‌شناسی توصیفی ادیان (دفتر اول: مسیحیت)، مشهد، بنیاد پژوهش‌های اسلامی، چاپ اول، 1392ش.

  وابسته‌ها